Ako zariadiť domácu pracovňu?

Ak máte možnosť pracovať z domova, tak potom určite potrebujete aj účelnú pracovňu, v ktorej vám práca pôjde priamo od ruky. Kam ju ale umiestniť a čo by v nej určite nemalo chýbať? Je jasné, že inak bude vyzerať domáca pracovňa v malom byte a inak vo veľkom dome, pretože priestor je tým hlavným kritériom, ktorý diktuje, ako bude vyzerať domáca pracovňa. V malej garsónke sú možnosti veľmi obmedzené, dom s piatimi rozľahlými miestnosťami dáva oveľa väčší priestor k improvizácii.

Ideálne je samozrejme na pracovňu myslieť už pri robení nehnuteľnosti. Pri kúpe domu či bytu je dobré počítať s miestnosťou navyše pre pracovňu. Jedine v pracovni, v ktorej sa môžete zatvoriť a obmedziť tak všetky rušivé elementy, sa môžete maximálne sústrediť a odviesť najlepšiu prácu. V prípade pracovne vo veľkom dome odporúčame za malé štúdio zvoliť priestor mimo samotný dom čoby útočisko, do ktorého budete mať prístup len vy sami. Ak táto možnosť nie je realizovateľná, neobávajte sa použiť ceduľku na dverách “nerušiť”. Nie každý ale býva vo veľkom dome. Aké sú teda možnosti v tých menších obydliach?

Pracovňa v malom byte

Predovšetkým je nutné si uvedomiť, aké vaša pracovňa bude mať nároky. Teda aká činnosť v nej bude vykonávať. Ak je náplňou práce “ťukanie” do počítača, pracovňu môžete vytvoriť aj v panelákovej komore 2×2 metre, do ktorej sa vojde stôl s počítačom aj police na potrebné dokumenty. V pracovni sa však nemusí len písať na počítači, je mnoho ďalších profesií, ktoré môžete vykonávať doma. Z domova môžu pracovať krajčírky, stolári aj fotografovia. Ich nároky na priestor sú už ale väčšie.

Vedľa komory môžete pre pracovňu zvoliť napríklad výklenok v predsieni alebo spálni, ktorého docielite napr. zrušením starej skrine. Stačí hĺbka dlhšia ako pol metra, do ktorej sa bez problémov umiestni písací stôl. Nad pracovnú plochu umiestnite police alebo policové dosky. Ak pri práci potrebujete súkromie, je na mieste uvažovať o posuvných dverách či inej forme zásteny (záves, japonské posuvné steny, paravan). Dobre vyzerá aj knižnica bez zadnej časti, ktorá je ale plná kníh, dokumentov, kvetín, kancelárskych pomôcok a dekorácií.

Prestavajte si spálňu či obývačku

Ste ochotní si pracovňu v byte či dome priamo pristaviť? Alebo niektorú z obytných miestností rozdeliť na časť pracovnú a oddychovú? Ideálnym riešením je napríklad v spálni vybudovať úplne novú priečku alebo aspoň jej časť. Posledným trendom sú posuvné steny, ktoré vyhovujú súčasnému trendu na mobilitu a variabilitu. Miestnosť tak môže meniť tvar kedykoľvek budete potrebovať.

Lacná pracovňa

Veľmi dôležitým bodom pracovne je dobré osvetlenie. Vhodné preto nie sú príliš zatienené miesta – ideálny je maximálny prístup denného svetla. Ak však nemáte možnosť umiestniť pracovný kútik k oknu, myslite na osvetlenie s bielym svetlom a na polohovateľnou lampičku. Pracovný kútik, ktorý nehodláte používať každodenne môžete zakomponovať aj do obývacej zostavy, napr. ho skryť za dvierka skrinky.

Pracovňa v rodinnom dome

Všeobecne platí, že čím väčší dom, tým väčšie možnosti pri zariaďovaní pracovne. Ideálne sú priestranné vstupné haly, miesta pod schodiskom či trebárs v šatni (pokiaľ však máte možnosť svoje zvršky odložiť inde). Inak je ideálne vyhradiť jednu konkrétnu miestnosť len pre pracovňu. Častou variantom sú hosťovské izby, v ktorých je pracovňa.

Štýl pracovne

Ak už viete, kde si svoju pracovňu zariadite, je na mieste zamyslieť sa nad jej štýlom. Ten môže byť vyložene funkčný alebo naopak veľmi štýlový. Tu záleží len na vkuse. Rozhodne nezabúdajte na dizajnovú stránku veci. Vo svojej pracovni budete tráviť dosť času, tak nech sa v nej cítite príjemne. 

Farby a materiály

Dôležitý je aj výber doplnkov, materiálov a farieb. To, že isté farby v človeku vzbudzujú konkrétne emócie je už všeobecne známe. A terapia farbami má svoje miesto v liečebných terapiách. Určité farby uvoľňujú stres a vytvárajú príjemnú pracovnú atmosféru. Medzi tieto farby patria farby prírody. Najideálnejšia pracovňa podľa odborníkov by mala obsahovať drevo.

Vložiť komentár