Zariaďte si spálňu snov: Čo nesmie chýbať a na čo, naopak, zabudnite?

Vedeli ste, že v spálni strávite viac ako tretinu života? Aj preto by toto miesto odpočinku, relaxácie a regenerácie malo pôsobiť príjemne a zariadiť by ste si ho mali presne podľa vašich predstáv.

Luxusná spálňa

Základom je posteľ

Posteľ je považovaná za kráľovnú spálne, stojí za to, aby ste jej venovali pozornosť a venovali sa výberu vhodného nábytku a matraca. Samozrejme ideálne sú prírodné materiály, drevená posteľ s matracom z kokosového vlákna je vždy dobrou voľbou, vďaka čomu bude priedušná. Nie je na škodu informovať sa, aký druh matraca a tvrdosť je pre vás najvhodnejšia. Výmena matraca po piatich rokoch je ideálna. V opačnom prípade sa nemôžete čudovať, že vás často bolí chrbát, cítite sa nevyspatí alebo podráždení. Pri zariaďovaní spálne myslite na umiestnenie postele! Nie je dobré mať posteľ blízko dverí alebo pod oknami. Na trhu nájdete mnoho typov a prevedení postelí – od kožených až po čalúnené. Vyberte si variant, ktorý bude dokonale zodpovedať vašim kritériám a veľkosti priestoru. Spálňa je miestom našej regenerácie, preto by ste sa o pohodlie v nej mali náležite starať.

Moderná manželská posteľ

Ako zariadiť zvyšnú časť spálne?

Zvyšnú časť spálne môžete zariadiť nočnými stolíkmi, poličkami, komodami, kusovým kobercom alebo malou knižnicou. Spálňa by mala byť vzdušná, čistá, v pokojných farbách a ladiaca so zvyškom domácnosti. Sýte teplé farby nepôsobia dobre na zaspávanie, lepšie je zariadiť miestnosť v jemných studenších odtieňoch ako sú svetlo modrá, pozitívne vplývajú aj neutrálne farby ako biela, sivá alebo zemité odtiene. V malom množstve je populárna aj čierna alebo rôzne odtiene kávy. Farby voľte upokojujúce, ale v takom množstve, aby miestnosť naopak nepôsobila studeno – to je to posledné, čo by ste v tejto spálni mali svojím výberom docieliť.

Nábytok do spálne

Menej je viac

Toto pravidlo platí najmä pri výbere nábytku. Radšej menej vkusných, kvalitných kúskov ako veľa rôznych nesúrodých alebo nekorešpondujúcich typov nábytku. Zvážte počet skríň, políc, kobercov a všetkého, čo spálňu zahlcuje. Čím menej nábytku, tým viac energie prúdi miestnosťou. Vyhnite sa elektronike v spálni – oberá vás o zdravý a kvalitný spánok.

Nepodceňujte kvety a výber obliečok

K tomu, aby ste sa v spálni cítili dobre, pomáha časté vetranie. Nebráňte sa kvetom – dodajú spálni pocit útulnosti a sviežosti. Doprajte si kvalitné matrace a obliečky, len tak bude aj váš spánok kvalitný. Rozlišujte výber obliečok podľa sezóny a snažte sa nábytok usporiadať tak, aby na vás spálňa pôsobila príjemne a útulne. Nezabudnite do priestoru zaradiť ani spomienkové fotografie, suveníry a predmety, ktoré vám robia radosť. 

Moderná spálňa