Ako správne vybrať mixér do kuchyne?

Vzhľad mixérov do veľkej miery podlieha najnovším dizajnérskym trendom. Popri kráse tak často zabúdame na oveľa dôležitejšie parametre ako sú funkčnosť a životnosť. Prečítajte si, na čo všetko treba pri kúpe mixéra myslieť tak, aby ulahodil nielen oku, ale hlavne vašim potrebám.

Tyčový mixér do kuchyne

Typ mixéra

Pred tým, ako sa s nadšením vyberiete do obchodu, rozmyslite si, o aký mixér máte záujem, Chcete ručný, teda tyčový mixér, ktorý je síce ľahký, avšak počas mixovania musíte stále držať tlačidlo alebo dáte prednosť radšej stolovému mixéru? Ten má už podstatne viac funkcií a väčší výkon, čo sa odrazí aj na jeho veľkosti a cene.

Príkon

Bežným zvykom spotrebiteľov je zvoliť výkonnejšie zariadenie. Bohužiaľ, tento prístup nie je vždy správny. Príkon mixéra by mal zodpovedať jeho skutočnému využitiu. V prípade, že zháňate mixér na výrobu ovocných smoothie, túto požiadavku spĺňajú aj mixéri s nižším príkonom okolo 300 W. Ak však patríte medzi milovníkov domácej nutely a oriešky budete mixovať na dennom poriadku, pod 1200 W rozhodne nechoďte.

Rýchlosť otáčok

Nenechajte sa zmiasť pravidlom, že čím viac otáčok za minútu tým lepšie. Niektoré činnosti, napríklad šľahanie šľahačky si vyžadujú nízky krútiaci moment s vyššou rýchlosťou. Pri miesení cesta je zas potrebný väčší krútiaci moment a nižšia rýchlosť. Vzhľadom na to sa vrátane otáčok zamerajte aj na možnosti prepínanie medzi režimami tak, aby ste si ich mohli prispôsobiť surovinám, ktoré sa chystáte spracovávať.

Tyčový mixér

Extra funkcie a príslušenstvo

V prípade, že si kupujete mixér na každodenné použitie, veľa pečiete alebo mixujete detské pokrmy, zistite si, ktoré z nasledujúcich doplnkových funkcií mixér ponúka a aké aj skutočne potrebujete a využijete.

Turbo stupeň: znamená extra rýchlosť, ktorá sa používa napríklad na miešanie vaječných bielkov.

Hnetacie rameno: patrí k ďalšiemu príslušenstvu pre ručné mixéry. Je určené na miesenie hustého (väčšinou fermentovaného) cesta, pričom má podobu oceľového ramena ohnutého skrutkami.

Vyberateľný filter: vložka, ktorá sa dá vložiť do miešacej kadičky stojacich alebo tyčových mixérov, napríklad na pomoc pri oddeľovaní dužiny ovocia od malých semien, pri pasírovaní.

Dávkovač: zatváracie veko niektorých stojacich mixérov je skonštruované tak, aby bolo možné jednotlivé suroviny na prípravu smoothie bezpečne doplniť aj v priebehu mixovania.