Minimalizmus je životný štýl, ktorý si už roky získava čoraz viac priaznivcov. Vďaka nemu si vážite to, čo máte a hľadáte krásu v jednoduchosti. Obmedzenie množstva majetku podľa zásady „menej je viac“ je tiež skvelý spôsob ako si zariadiť interiér bytu či domu. V tomto článku sa teda pozrieme ako si zariadiť obývačku v minimalistickom štýle.
Princípy minimalizmu
Minimalistický štýl interiérového dizajnu sa vyznačuje predovšetkým jednoduchosťou a poriadkom. Nie je tu miesto pre zbytočné dekorácie, ozdoby a drobnosti. Všetky prvky vybavenia izby majú špecifickú funkciu a majú aj dômyselný a estetický dizajn. Výber jednoduchého a elegantného usporiadania prispeje k lepšiemu odpočinku, relaxu a tiež pomôže veľmi ľahko udržiavať poriadok. Základné princípy minimalizmu sú:
- premyslené detaily a žiadne zbytočné prvky
- vysoká kvalita materiálov
- funkčnosť
- tlmené farby
Inšpirácia do minimalistickej obývačky
Minimalistický štýl je odpoveďou na postmodernú nádheru konca dvadsiateho storočia. Inšpiráciu čerpá z trendu minimalizmu v umení aj architektúre. Vzorom tohto štýlu je aj ďaleký východ, hlavne japonské wabi-sabi. V súčasnosti sa minimalizmus často spája s modernistickým dizajnom, ktorý kládol do popredia úžitkovú hodnotu predmetov a vzdal sa akýchkoľvek dekoratívnych prvkov.
Minimalistický nábytok do obývačky
Nábytok v obývačke v minimalistickom štýle by mal byť predovšetkým v obmedzenom počte. Vo väčšine obývacích izieb stačí jednoduchá sedačka, TV stolík, konferenčný stolík a prípadný doplnok v podobe knižnice alebo kresla. Drevený nábytok v tomto štýle je zbavený akýchkoľvek ozdôb a pozostáva z geometrických tvarov. Často nemá rukoväte a je vyrobený z dreva, kovu, plastu alebo skla. Pri výbere by ste sa mali zamerať na vybavenie čo najvyššej kvality. V priestore s tak malým počtom predmetov záleží na každom detaile.
Farby v obývačke
Dominantné farby v minimalistickom štýle sú tlmené, pokojné a neutrálne. Steny bývajú vymaľované na bielo a v celej kompozícii sa objavujú rôzne odtiene sivej a béžovej, niekedy aj čiernej. Monochromatický aranžmán, teda ponechaný v jednej tónine nemusí byť vôbec nudný. Môžete ho oživiť zavedením rôznych textúr. To môžete urobiť pomocou látok ako sú koberce, závesy, čalúnenie nábytku do obývačky, prikrývky a vankúše. Zároveň to dodá interiéru pocit hĺbky a začne pôsobiť útulným dojmom.
Minimalistická obývačka s jedálenským kútom
V mnohých apartmánoch a domoch je obývacia izba kombinovaná s jedálňou. Toto usporiadanie miestností vytvára dokonalé podmienky pre minimalistické usporiadanie. Otvorený priestor, obzvlášť vymaľovaný jasnou farbou je dokonalým pozadím na vystavenie moderného jednoduchého nábytku. Jedálenský kút by mal byť umiestnený v blízkosti kuchyne a vybavený stolom, najlepšie vyrobeným z dreva alebo skla, a zodpovedajúcimi stoličkami. Riad by mal byť v tlmených farbách a bez akýchkoľvek ozdôb a vzorov. Stôl môže byť ozdobený sezónnou kyticou v geometrickej váze.
Dekorácie do obývačky v minimalistickom štýle
Hoci minimalistický štýl nemá rád glamour a doplnkové dekorácie, tak obývačka nemusí byť úplne bez doplnkov. Samozrejme, ich počet by mal byť čo najmenší a pokiaľ je to možné, tak by mali mať okrem dekoratívnej funkcie aj úžitkovú hodnotu. Skvele sa vám bude hodiť krb, najlepšie v modernej podobe, ale aj všelijaké dizajnové osvetlenie. Stojacie lampy majú mnoho podôb a niektoré z nich pripomínajú umelecké diela. Steny vašej obývačky môžu byť zdobené maľbami, ale je lepšie vzdať sa portrétov a krajiny v prospech geometrickej abstrakcie.
Minimalistický štýl môže fungovať v mnohých priestoroch. Zbaviť sa nepotrebných vecí v obývačke môže byť prvým krokom k zmenám v celej domácnosti. Minimalistický štýl môžete skúšať v obývačke a postupne ho prepašovať aj do iných oblastí života. Vďaka minimalizmu je možné obmedziť spotrebu a vážiť si to, čo už máte.