Nie je ničím nezvyčajným, že aj kovové predmety v interiéri vyžadujú starostlivosť. Kov jednoducho neodolá hrdzi. Práve preto je potrebné ho raz za čas ošetriť a natrieť. Takto jednoducho to zvládnete aj vy. Pochopiteľne, predmety v interiéri nie sú vystavené takým podmienkam ako tie vo vonkajšom prostredí. Vďaka tomu ich nie je nutné ošetrovať tak často, no, samozrejme, pred hrdzou sa neschovajú.
Aby už hrdza nestrašila
Farby na kov sa používajú predovšetkým preto, aby sa čo najviac zabránilo korózii. Dnes nájdete v ponuke mnoho náterov, ktoré sú v boji proti korózii účinným pomocníkom. Ide o špeciálne farby, ktoré sú určené práve na tento účel. Hrdza potom nenapáda podklad, ale viaže sa na farbu. Po uschnutí sa antikorózny náter pretrie vrchnou krycou farbou, prípadne funguje aj v jednovrstvovom prevedení. Vtedy je tá istá farba použiteľná na vrchný aj základný náter.
Pri výbere farby na kov sa môžete stretnúť aj so špeciálnymi nátermi, ktoré sú určené na ohrevné zariadenia, teda radiátory. Tie odolávajú oterom aj teplu. Niektoré z týchto farieb sú typické aj dobrou priľnavosťou k starým náterom, takže ich môžete aplikovať priamo na pôvodný náter.
Najskôr dôkladne očistiť
Miesta napadnuté koróziou treba najskôr čo najlepšie očistiť od starej farby, hrdze a všetkých nečistôt. Na to vám vystačí oceľová kefa. Ak sa starý náter nedá dokonale odstrániť, obrúste ho aspoň tak, aby pod novým náterom nenechával nepravidelné vrstvy. Prípadné nerovnosti môžete opraviť tmelom, ktorý je vhodný pod syntetické farby.
Povrch po brúsení nezabudnite očistiť od nečistôt a prachu. Základným náterom by mala byť farba na kov obsahujúca látky, ktoré bránia rozvoju hrdze. Dôležité je, aby na celej ploche kovového predmetu bola potrebná hrúbka. Nakoniec naneste vrchnú farbu. Viac vrstiev môžete dať na najviac používané miesta.