Ako vybrať klimatizáciu do bytu?

Klimatizácia sa pomaly stáva neoddeliteľnou výbavou kancelárií, ale postupne zvyšuje svoj podiel aj v domácnostiach. Moderné klimatizácie dnes ponúkajú funkcie nielen na ochladzovanie ale aj otepľovanie vzduchu a taktiež vedia dodať vzduchu potrebnú vlhkosť a filtrovať ho. A práve preto vám poradíme ako správne vybrať klimatizáciu, ktorá sa vám bude hodiť do bytu.

Trh s klimatizáciami sa postupne zväčšuje a ponúka mnoho klimatizácií rôznych veľkostí, výkonov, ale aj mnoho dizajnov. Na začiatok si teda položte pár otázok, ktoré vám pomôžu pri výbere:

  • Na aký veľký priestor chcete použiť klimatizáciu?
  • Kam bude umiestnená?
  • Čo za funkcie potrebujete?
  • Koľko ste ochotný zaplatiť?

Väčšia miestnosť = väčší výkon

Pri výbere klimatizácie by mal zohrávať veľmi dôležitú úlohu jej výkon. Všeobecne sa dá riadiť pravidlom, čím väčšia bude klimatizovaná miestnosť, tým väčší výkon mala mať klimatizácia. Podstatné je aj to, ako miestnosť vyzerá, aké veľké má okná alebo či je miestnosť na prízemí, či podkroví.

Pokiaľ si kupujúci netrúfa na výber klimatizácie sám a nevie, aký výkon by mala mať, väčšina odborných firiem ponúka pomoc s výberom do konkrétnej miestnosti i následnú montáž.

Nástenná alebo mobilná klimatizácia?

V dnešnej dobe si môžete pri kúpe vybrať či chcete nástennú (umiestnenú na pevno) alebo mobilnú (prenosnú) klimatizáciu. Mobilná klimatizácia by mala byť vždy umiestnená v blízkosti okna, aby mohla byť hadica, ktorá z nej ide bez problémov vysunutá von.

Nástenná klimatizácia sa skladá z dvoch častí, jedna je pevne primontovaná k stene a druhá, kondenzačná časť je umiestnená vonku. Obe časti sú prepojené medeným potrubím, ktoré je izolované, aby nedochádzalo k tepelným stratám.

Aj na dizajne záleží

Klimatizácie sú dnes stále viac súčasťou domácností. Výrobcovia sa tak okrem iného zamerali aj na ich vzhľad. Veľké biele nevzhľadné krabice si do bytu už ľudia veľmi nechcú umiestňovať. Preto aj klimatizácie podliehajú módnym trendom. Môžete teda vyberať z rôznych dizajnov aj farebných prevedení, dokonca aj kombinácie materiálov.

Funkcie navyše u klimatizácií

Moderné klimatizácie ponúkajú okrem klasického ochladenia alebo ohrievania vzduchu aj ďalšie funkcie.

  • Sleep – dokáže pri spánku znížiť teplotu (ak ide o kúrenie) alebo naopak zvýšiť (ak ide o chladenie)
  • Autoreštart – pri výpadku prúdu sa klimatizácia vráti do pôvodného nastavenia
  • Absorpčný filter – zachytáva prach, baktérie či mirkoskopické vírusy – je teda vhodný pre alergikov
  • Ovládanie cez internet – napr. pomocou mobilu, pc či tabletu