Renovujete byt či dom, no na jeho zariadenie vám už financie nezostali? Taktiež ak si kupujete úplne nový príbytok, pravdepodobne nebudete chcieť použiť starý nábytok od rodičov a babičiek, ale vyšperkovať si svoj domov ladiacim vybavením. Aké možnosti financovania zariadenia bytu máte? Ktorá je najvýhodnejšia?
1) Splátkový predaj
Klasika, ktorú však neponúkajú všetci. Väčšie kusy nábytku ako gauč, obývačkovú zostavu či kuchynskú linku už dnes kúpite od niektorých predajcov i na splátky. U elektronických spotrebičov je splátkový predaj obvykle taktiež možný. Pozor si dávajte len na to, aby ste v konečnom dôsledku nepreplatili, a pozorne si prečítajte podmienky.
2) Hypotekárny úver
Bežnú účelovú hypotéku na nákup nábytku použiť nemôžete. No veľa bánk už v dnešnej dobe ponúka produkty, ktoré v sebe kombinujú klasickú účelovú hypotéku s bezúčelovou. Princíp spočíva v tom, že banky s vami zjednajú jednu úrokovú zmluvu, pričom na neúčelovú časť vám poskytnú najčastejšie 20 % z celkového objemu úveru. Problémom je, že kým bezúčelovú časť môžete využiť skutočne na čokoľvek, účelovú časť hypotéky musíte použiť na kúpu nehnuteľnosti. Ak teda nový dom ani byt nekupujete, len chcete obnoviť zariadenie toho starého, hypotéku nezískate.
3) Pôžička od nebankového subjektu
Výhoda tejto rýchlej pôžičky spočíva v jej voľných podmienkach. Nielenže ju môžete využiť absolútne na čokoľvek, ale niektoré spoločnosti ako Pôžičkomat.sk ponúkajú možnosť jednoducho si ju zjednať online, prakticky za pár minút. Nevýhodou nebankových pôžičiek je často vyšší úrok. Obvykle sa vás to však netýka, ak požičanú sumu vrátite do pár dní či týždňov. Vyšší úrok je spätý práve s vyšším rizikom, ktoré nebankové subjekty podstupujú, práve kvôli väčšej voľnosti na svojich klientov.
4) Spotrebný úver
Spotrebný úver je stále jedným z najtransparentnejších úverových produktov na trhu, pri ktorých nemusíte dokladovať účel jeho čerpania. Umožňuje požičať si väčšie čiastky bez ručiteľa, no oproti účelovým úverom má vyšší úrok. Pri dlhodobej splatnosti tak pri ňom často preplatíte až o 60 %.
Možností, ako financovať zariadenie domácnosti, je niekoľko. Niektoré sú výhodnejšie, iné využijete len v spojení s kúpou novej nehnuteľnosti. Prezrite si ponuky jednotlivých bánk a finančných inštitúcií a urobte si prehľad o najvýhodnejších podmienkach pre vás.