Nábytok, ktorý zútulní detskú izbu

Deti si veľmi všímajú prostredie, v ktorom sa majú hrať a spať. Preto pri výbere nábytku do detskej izby dbajte na dizajn, ale aj rozostavenie nábytku. Detskú izbu rozdeľte do zón podľa toho, kde sa má dieťa hrať, učiť sa alebo oddychovať. Ušetrí vám to prerábanie izby, keď vaše dieťa pôjde do školy.

Podstatou zariaďovania detskej izby je fakt, aby sa dieťaťu v izbe páčilo a malo pocit bezpečia a istoty. Je to jeho útočisko a jeho osobný priestor. Tak sa snažte už od útleho detstva byť dieťaťu oporou a vytvárať mu harmonické prostredie. Buďte s ním čo možno najčastejšie a venujte sa mu. Dieťa v izbe vašu prítomnosť ocení, zvlášť ak mu vyberiete vhodné hračky a nábytok.

Čo by v detskej izbe nemalo chýbať?

Detská izba by mala ponúkať hlavne dostatok priestoru, čím je väčšia, tým lepšie. Dieťa potrebuje rozvíjať pohybovú schopnosť a hrať sa vo vzdušnom priestore. Miestnosť mu teda zútulnite, aby sa v nej cítilo dobre. V poslednej dobe je veľmi zaujímavým doplnkom do izby takzvaný rastúci nábytok, konkrétne stoličky a stoly, ktoré sa dajú nastaviť do potrebnej výšky. Sú to super pomôcky pre deti, ktoré každým rokom rastú ako z vody. V izbe určite nesmie chýbať skriňa na oblečenie a tiež ďalšie úložné boxy na hračky. Nábytok, ktorý kupujete do detskej izby však vyberajte naozaj starostlivo. Veď ho predsa kupujete na niekoľko rokov. Zaoblené rohy sú na mieste. Dieťa si tak pri hraní neublíži. Zároveň nábytok vo svetlejších tónoch pôsobí na deti upokojujúcim dojmom.

Miesto na spanie

Malé deti potrebujú postieľku, ktorá má okolo seba zábradlia. Sú tak zaistené proti prípadnému pádu pri zmene polohy. Deti sa veľa vrtia, keď sú malé, mohli by ľahko z okraja postele skĺznuť. V predškolskom a školskom deťom už samozrejme môžete kúpiť aj normálnu jednolôžkovú posteľ. Veľmi dobrou kúpou je posteľ s úložným priestorom, ktorá elegantne vyrieši problém s nedostatkom miesta pre ďalšie veci. To isté platí aj pre poschodové postele, ktoré majú deti celkom v obľube, ak zdieľajú izbu so svojou sestričkou či bračekom. Zábrany sú samozrejmosťou, pretože druhá posteľ je umiestnená vo výške.

Farby v izbe by mali ladiť aj s výberom nábytku. Svetlejšie steny oživené fototapetami či inými dekoráciami rozprávkových postavičiek a zvieratiek sú dnes veľmi žiadané.