Vyčarujte pocit domova už po vkročení do bytu či domu

Ľudia sa vo všeobecnosti delia na dve skupiny. Do prvej patria tí, ktorých nadchýna už len predstava o tom, že by si mohli niečo nové kúpiť, zariadiť si svoj domov či ho zrenovovať a skrášliť. Potom sa medzi vami určite nájdu aj takí, ktorí nakupovanie nábytku a doplnkov nemajú príliš v láske. Aby ste túto neochotu či strach odbúrali, nechajte sa inšpirovať radami a tipmi, ako na to. Premeňte nechuť na radosť zo štýlovej predsiene!

(Ne)zabudnutá predsieň

Ak ste vo fáze stavby vášho vytúženého domu alebo rekonštruujete svoj byt, určite zablúdia vaše myšlienky niekoľkokrát denne do obchodu s nábytkom. Len tak sa v hlave prechádzate pomedzi regály s rôznymi doplnkami. Hľadáte, ktorá obývacia stena by vám rozmermi najviac sedela v obývačke. Pomyselne si skúšate sadať na priestranný gauč či vysokú posteľ, obrovskú ako letisko.

Áno, hlavne dámy budú súhlasiť s tým, že ako prvé na programe je zariaďovanie obývacej izby a spálne. V pätách im je vysnívaná kuchyňa. Často až potom, ak zostane aspoň trošku síl a chuti, sa myslí na predsieň.

Pritom predsieň je prvá miestnosť, s ktorou prídete do styku po príchode z práce. Prvý dojem nikdy nie je druhý, preto je predsieň dôležitá aj vtedy, ak k sebe pozvete niekoho na návštevu. Mnohí hostia, ktorí sa zastavili len na skok, sa ďalej ako do predsiene ani nedostanú. Predsieň je alfou a omegou vášho domova, bez ohľadu na to, aká je jej veľkosť. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že vkusne zariadiť malú predsieň je nemožné, s pár dobrými radami to tak byť nemusí. Základné prvky, ktoré by mala obsahovať každá dobrá predsieň sú rovnaké. Čo teda nesmie chýbať?

Domov pre kabáty

Pekne po poriadku. Prvú vec, ktorú urobíte potom, čo za sebou zatvoríte dvere, je vyzlečenie si bundy alebo aj čiapky, šálu, klobúka. Preto je základom každej dobre zariadenej predsiene vešiak.

Ak ste minimalista, zvoľte si len jednoduchú lištu na háčiky. Tie sa predávajú v rôznych prevedeniach. Nájsť môžete lišty s háčikmi, ktoré sú celé kovové alebo drevené. Existujú aj také, v ktorých sa snúbia rôzne materiálové i farebné kombinácie. Farebný vešiak je niečo, čo vás môže po ťažkom dni okamžite rozveseliť, a zároveň dodá vašej predsieni odvážny šmrnc.

Máte v predsieni viac priestoru? Zadovážte si vešiakový panel. Jeho výhodou je, že sa tam zmestí viac vecí. Vešiakové panely sú často obohatené o poličku na ich vrchu. Skvelé miesto pre čiapky a klobúky, ktoré na zvislom vešiaku trucovito nedržia.

Pre odvážnych, ktorí sa radi odlišujú od davu, je ideálnou voľbou klasický tyčový vešiak. Nemusí byť len súčasťou kancelárií. Doneste si ho aj domov.

Predsieňový nábytok s lavičkou

Kam s topánkami?

Po odložení vetrovky prichádzajú na rad topánky, do predsiene preto neodmysliteľne patrí botník. Možné sú dve varianty: skrinka na topánky, alebo otvorená polička pre ne.

Skrinka na topánky má výhodu v tom, že vašu zbierku obuvi nie je vidno. Jej veľkosti viete bezproblémovo prispôsobiť veľkosť úložnej skrinky. Prízemná či viacposchodová, je to len a len na vás. Dokonca sa nemusíte obávať ani toho, že vám takáto skrinka zaberie veľa miesta. Existujú veľmi úzke varianty, ktoré sa ťahajú do výšky. Topánky jednoducho uložíte do vyklápacích dvierok, dvierka dvihnete a obuv sa uloží vo vertikálnej polohe, čím sa šetrí miesto.

Ak vám otváranie a zatváranie skrinky, hľadanie voľnej poličky v nej pripadá príliš zdĺhavé, potom ušetríte čas zadovážením si otvorených poličiek určených pre obuv. Drevené či kovové, je z čoho vyberať. Vyzuť, zdvihnúť, položiť!

Pamodaj šťastia, lavička

Rozprávkové čaro vašej predsieni dodá správne zvolená lavička. Oceníte ju vtedy, ak si vyberiete topánky komplikované na obúvanie. Páni, vy si ju budete pochvaľovať, ak už prichystaní musíte sľúbenú „minútku“ počkať na svoju nežnejšiu polovičku.

Niektoré nižšie skrinky na topánky zároveň ponúkajú aj túto možnosť využitia. Príjemná farebná alebo vzorovaná poduška na ich vrchu dodá vašej predsieni teplo domova.

Ak chcete samostatný kúsok, potom investujte napríklad do čalúnenej lavičky s vyvýšenými opierkami po jej stranách. Veľmi trendy je taktiež aj lavica, ktorej časť na sedenie sa dá nadvihnúť a vy ako bonus získate ďalší úložný priestor.

Silné kombo

Neveríte si alebo vás pri dolaďovaní všetkých častí predsiene premáha lenivosť? Bez hanby stavte na istotu a kúpte si hotovú kombináciu spomínaných kusov nábytku. Materiálovo aj farebne vám to bude určite spolu hrať. Na záver máme pre vás ešte zopár ďalších tipov, ktoré vám pomôžu vybrať tie správne doplnky.

Doplnkov nie je dosť nikdy a nikde

Prvý, nevyhnutný doplnok je zrkadlo. Bez neho von ani na krok. Zrkadlo je okrem iného aj súčasťou spomínanej hotovej predsieňovej zostavy.

Poznáte to: ruky plné nákupu, ešte ste si naložili obsah schránky, otvárate dvere a hľadáte miesto, kam to zložiť. V tom vám padne pohľad na stojan na noviny, do ktorého rýchlo vložíte všetky listy, letáky a časopisy. Perfektná vec!

A ešte jedna vychytávka – stojan na dáždnik. Tak ho budete mať vždy pripravený a na očiach. Eliminujete tak situácie, že si na neho spomeniete až v daždi.

Že to u vás vždy žije? To dokážete kvetinkou. Živé kvety nikdy nevyšli z módy. Vďaka nim sa vám bude doma už pri vstupe dobre dýchať.

Nezabudnite, prvý dojem je vždy len jeden a predsieň je plnohodnotnou súčasťou domova.