Sedacie súpravy

Sedacia súprava je dominantou väčšiny obývacích izieb. V ideálnom prípade vám poskytne pohodlie aj štýl v jednom. Podľa čoho ale vybrať sedačku do obývačky? Aký materiál sa najlepšie hodí k zvyšku nábytku v miestnosti? S týmto všetkým vám poradíme a zároveň vám ukážeme ponuku vyše 500 sedacích súprav.

Rozmery a použitie

Ešte pred samotným nákupom by ste si mali dobre premyslieť, kde bude nová pohovka umiestnená, a tomu prispôsobiť jej rozmery. Príliš veľká sedacia súprava môže skomplikovať pohyb po miestnosti.

Dôležitý je aj spôsob využitia pohovky – ak na nej plánujete spať, tak si určite kúpte rozkladaciu sedačku, ideálne doplnenú úložným priestorom, aby ste do neho mohli ukladať posteľnú bielizeň.

Dvojsedák, či trojsedák?

Z pohľadu veľkosti sedačky sa najčastejšie stretnete s dvojsedákom a trojsedákom. Alternatívou jednej veľkej pohovky môže byť niekoľko menších sedačiek, ktoré ľahšie ohraničia sedaciu zónu v obývačke. Zároveň sa jedná o príjemnejšie riešenie pre prípad návštev – môžete sedieť oproti sebe a lepšie na seba vidieť, namiesto aby ste sedeli v rade. Dobrým riešením môže byť aj rohová sedačka.

Kreslo alebo taburetka?

Príjemnou možnosťou na doplnenie sedačky je okrem kresla aj taburetka. Môžete ju použiť ako improvizovaný stolík, prípadne si na ňu položiť nohy alebo ju využívať len na sedenie.

Použité materiály pri sedačkách

  • Kožené sedačky dodávajú obývačke eleganciu a zároveň z nich ľahko odstránite nečistoty. Dávajte však pozor na to, že koženej sedačke nevyhovuje teplo. Nemala by preto stáť blízko kúrenia.
  • Sedačky z ekokože sú vyrábané zo syntetickej kože. Majú oproti koži kratšiu životnosť, ale sú výrazne lacnejšie a dajú sa zohnať v širokej škále farieb.
  • Látkové sedačky sú náročnejšie na údržbu. Ich výhoda je však vo vymeniteľných poťahoch, ktoré sa dajú vyprať a v prípade potreby vymeniť za nové.