Sedacie súpravy do obývačky

Výber sedacej súpravy by ste nemali podceňovať, pretože ju pravdepodobne kupujete na dlhé roky. Kvalitná sedacia súprava vám môže vydržať desať, pätnásť či dvadsať rokov. Prakticky vzaté je to do doby, keď vás omrzí jej veľkosť, dizajn či štýl a budete túžiť po novej a neopozeranej. Ako však vybrať správne, aby sa spomínaná životnosť a kvalita naplnili? O tom si povieme v tomto článku.

Základné delenie sedacích súprav:

  • Rohové sedacie súpravy
  • Rozkladacie sedacie súpravy
  • Kožené sedacie súpravy
  • Čalúnené sedacie súpravy

Typ sedacej súpravy

Na trhu dnes existuje viac druhov sedacích súprav. Poznáme klasické a stále, ktoré mali naši rodičia vo svojej obývacej izbe – trojsedák a k nemu dve kreslá. Dnes sú modernejšie a viac vyhľadávané tzv. rohové sedacie súpravy, ktoré sú vyrobené do písmena L, pričom si môžete zvoliť pravú či ľavú stranu. K týmto rohovým sedacím súpravám sa hodia klasické kreslá, ale viac tzv. taburety.

Dnešné sedacie súpravy slúžia na viacero účelov ako len pre sedenie. Väčšina z nich sa pýši úložným priestorom, ktorý je predovšetkým v menších bytových priestoroch veľmi cennou skutočnosťou. Do úložného priestoru môžete “upratať” prakticky čokoľvek – od knižiek, cez deky až po posteľnú bielizeň a ďalšie veci, ktoré majú byť schované pred očami návštevníkov. Ďalšou veľkou výhodou dnešných sedacích súprav je ich možnosť rozloženia na spací priestor, ktorý slúži pre občasné náhodné prespávanie. Nemusíte sa obávať, že nebudete mať kam uložiť hostí po oslave. V tomto smere je treba pripomenúť, že rozkldacie sedacie súpravy slúžia pre príležitostné prespávanie, nie pre každodenné spanie.

Materiál sedačky

Väčšina sedacích súprav je očalúnená do rôznych farebných a vzorovaných poťahových látok, ktorých základom je vždy umelé vlákno, predovšetkým tzv. PES čiže polyester. Dnes je veľmi obľúbená aj možnosť očalúniť sedacie súpravy do viacerých vybraných poťahových látok. Spodnú časť môžete mať vo svetlej a vrchnú časť, na ktorej sedíte v tmavej farbe a vankúše si necháte očalúniť vo vzorovanej látke. Konečný výsledok je fantastický. Ďalším veľmi žiadaným materiálom sú tzv. umývateľné látky, ktoré sú prispôsobené pre ľahké očistenie pri zašpinení.

Pre mnoho ľudí je stále známkou luxusu a elegancie iba pravá koža. V prípade, že dávate prednosť kožou potiahnutým sedacím súpravám, tak počítajte s podstatne vyššou cenou ako pri látkových sedačkách. Ich výhoda však spočíva v dlhoročnej životnosti.

Rozmery sedacej súpravy

Rozmery vyberajte samozrejme podľa priestoru, kam sedaciu súpravu umiestnite. Ak disponujete väčším priestorom, tak zohľadnite aj počet ľudí, ktorí k vám chodia na návštevy – koľko hostíte ľudí, koľko návštevníkov potrebujete usadiť, atď. Pri výbere je veľmi dôležitá aj výška sedu. Dnes sú veľmi moderné skôr nižšie sedy, tie sú však veľmi nepohodlné hlavne pre starších ľudí, ktorí do sedacej súpravy takpovediac zapadnú a potom sa im zle dvíha späť.

Hnedá rohová sedačka

Sedacie súpravy sú zhotovované predovšetkým do obývačiek. Tam ich vidí každá návšteva, a preto je dôležité, aby sa sedacia súprava hodila aj k ostatnému nábytku a doplnkom farbou aj dizajnom.