Saténové obliečky – to najlepšie pre váš spánok

Posteľ patrí medzi miesta, v ktorých trávime najviac času. Väčšina ľudí strávi v posteli približne tretinu svojho života a aj preto sa určite oplatí na nej nešetriť. Okrem samotnej postele a matraca by ste ale nemali podceňovať ani výber kvalitných obliečok. Pretože aj tie môžu mať veľký vplyv na kvalitu vášho spánku a tým aj na vaše fyzické i psychické zdravie.

Saténové obliečky

Veľa ľudí dáva prednosť lacným a nie príliš kvalitným obliečkam, ktoré si kúpia v stánkoch alebo v bežných hypermarketoch. Takéto obliečky ale nie sú dobrým riešením a je veľkou chybou na tejto položke šetriť. Medzi najobľúbenejšie a najkvalitnejšie typy obliečok patria saténové, ktoré ale nie sú vždy zo saténu. Aký je rozdiel medzi skutočným saténovým obliečkami a jeho imitáciami?

Satén versus polyester

Lacné obliečky za pár eur, ktoré bežne nájdete v obchodoch s textilom, lacných predajniach alebo reťazcoch hypermarketov pôsobia na prvý pohľad a dotyk ako saténové, ale v skutočnosti sú vyrobené z polyesteru. Nákupom takejto obliečky síce ušetríte, ale jej vlastnosti sa od pravého saténového značne líšia. Pod naozajstnými saténovými obliečkami sa oveľa lepšie spí, sú príjemnejšie na dotyk a vydržia oveľa dlhšie ako tie, ktoré sú vyrobené z polyesteru. Pravý satén je jemnejší, odolnejší a vďaka tomu, že je z prírodných materiálov je oveľa zdravší.

Za kvalitu si treba priplatiť

S vyššou kvalitou a lepšími vlastnosťami ale logicky súvisí aj trochu vyššia cena. Saténové obliečky sú pomerne náročné na výrobu a nite, z ktorých sa vyrábajú prechádzajú niekoľkými špeciálnymi úpravami, vďaka čomu je zaručený krásny lesk a vysoká odolnosť. Takáto výroba je náročná nielen po časovej, ale i finančnej stránke a aj preto je koncová cena saténových obliečok vyššia ako u obyčajných materiálov.

Ceny jednej sady obliečok tak zvyčajne začínajú okolo 50 eur, na druhú stranu sa vám nákup aj napriek vyššej cene oplatí – obliečky vám vydržia oveľa dlhšie a vy si uvedomíte, že sa pod nimi spí oveľa príjemnejšie.

Saténové obliečky

Ak si nie ste istí ako rozoznať pravé saténové obliečky od tých z polyesteru, tak okrem ceny sa pozrite aj na gramáž (obvykle okolo 125 g/m2) alebo na to, že pri naozajstnom saténe nie je vidieť medzery medzi niťami.