Poťahy a poťahové materiály na sedačky

Ak si práve vyberáte vysnívanú sedačku, nepochybne pozeráte hlavne na to ako vyzerá, aká je veľká, či je rozkladacia alebo nie a akú má vzorku či farbu. Za pozornosť však určite stojí aj tkanina, ktorou je sedačka potiahnutá. Taká tmavo modrá sedačka s jemným plyšom na povrchu vás v predajni určite uchváti, ale doma s dvoma deťmi a bielym kocúrom bude čoskoro vyzerať ako keby vo vašej rodine kolovala už po stáročia. Z toho vyplýva, že výber materiálu je veľmi dôležitým bodom pri kúpe sedacej súpravy a rozhodne by ste ho nemali podceniť.

Rovnako ako celý nábytkársky priemysel, tak aj poťahové tkaniny prešli veľkou revolúciou. Kým v minulosti ponuku látok tvorili najrôznejšie silónové a plyšové tkaniny, dnes sa jedná o inovované zmesi s radom kvalitných vymožeností. Výnimkou nie sú ani poťahy z konských vlasov, tkaniny so špeciálnymi povrchovými úpravami pre ľahkú údržbu a ďalšie. Pozrime sa na súčasný sortiment podrobnejšie, aby sme zistili z akých látok vlastne môžeme vyberať.

Netkané textílie

Najrôznejšie imitácie brúsenej kože z mikrovlákna patria asi medzi najčastejšie používaný materiál na poťahové látky. Sú veľmi obľúbené pre svoju pevnosť a tiež odolnosť proti oderu. Navyše sa dobre čistia a nevsakujú toľko tekutiny. Sú veľmi vhodné obzvlášť do domácností so zvieracími miláčikmi, pretože z tohto povrchu sa dajú zvieracie chlpy veľmi ľahko povysávať alebo aj odstrániť handričkou (nezapichujú sa dovnútra, ani nezamotávajú do vlákien).

Tkané látky

Táto varianta býva najobľúbenejšia predovšetkým vďaka svojej cenovej dostupnosti. Najčastejším problémom u tohto typu poťahov je práve zložitejšie čistenie, ktoré je neporovnateľne komplikovanejšie ako v prípade mikrovlákien. Tkané látky satiež dajú udržiavať, ale bohužiaľ väčšinou len tepovaním suchou penou, na čo je väčšinou nutné najať externú firmu. Okrem náročnejšej údržby je ďalšou nevýhodou náchylnosť k špineniu a prepúšťaniu vlhkosti.

Poťahové látky z konských vlasov

Hoci je tento druh tkanín veľmi starý a jeho prvý výskyt sa datuje ešte v polovici 19. storočia v Anglicku, tak dnes zažíva táto prírodná varianta znovuobjavenú popularitu. Látky z konských vlasov patria medzi najkvalitnejšie materiály. Vlasy sa získavajú zo živých zvierat a sú vytkávané do hodvábnych alebo bavlnených osnovy. Vďaka zložitejším postupom výroby a rýdzej prírodnosti sa radia k drahším variantám. Látky z tohto materiálu majú výnimočný lesk a veľkú odolnosť.

Elastické poťahy na sedačky

Veľmi obľúbenou možnosťou ako si oživiť staršiu sedačku sú tiež elastické poťahy, ktoré sa na sedačku jednoducho nasadia a obmena je hotová. Návleky sa nasadzujú priamo na pôvodný poťah. Môžete ich kúpiť v troch základných veľkostiach – kreslo, dvojsedačka a trojsedačka. Väčšina týchto poťahov sa vyrába s prímesou lycry, takže sa nemusíme obávať, že by bola takáto “kamufláž” nevzhľadná. Elastické poťahy sa dokonale prispôsobia tvaru sedačky a hostia často poťah ani nezbadajú. Poťahy sa vyrábajú v najrôznejších farebných prevedeniach so vzormi, aj bez vzorov a z rôznych materiálov – od mikrovlákna až po džersej. Navyše majú špeciálne upravený povrch, aby boli odolné voči ušpineniu aj odreniu. Výhodou týchto “návlekov” je aj fakt, že v ponuke obchodov sú aj poťahy na vankúše, ktoré potom dokonale zladíte so sedačkou.