Ako zariadiť študentskú izbu funkčne a moderne zároveň?

Študentská izba je samostatný svet v byte. Musí sa do nej zmestiť pracovná aj relaxačná zóna vrátane miesta na spanie. Tie spolu musia byť v súlade a zároveň by sa nemali rušiť. Ak izbu vybavíte správne, bude slúžiť dlho a študent sa v nej bude cítiť dobre. A to je najdôležitejšie pre jeho školské aj životné úspechy! Preto by ste mali dbať na každý detail v detskej izbe, aby podporoval kreativitu a učenie.

Pracovná zóna pre písanie rukou aj na prácu s PC

Písací stôl školáka musí byť priestranný, robustný a odolný. Myslite na to, že ho nekupujete len na jeden rok. Ak chce vaše dieťa úspešne zmaturovať a potom to dotiahnuť na inžiniera, bude mu to predsa len chvíľku trvať. Pri študentskom stole je dôležitá predovšetkým dostatočne veľká doska (v prípade, že na nej bude stáť monitor, vyberte o to väčšiu) a dostatok úložných priestorov vo forme políc a zásuviek. Ak nestačia, dokúpte praktický zásuvkový kontajner na kolieskach.

Pracovný stôl by mal byť upravený na vedenie káblov a mať výsuvnú plochu na klávesnicu a myš. V neposlednom rade musí poskytovať dobre prístupný úložný priestor pre počítač, prípadne aj skener alebo tlačiareň. Kvôli vibráciám nie je vhodné umiestňovať tieto zariadenia priamo na pracovnú plochu.

Odporúčané rozmery stolu pre študentov:

  • výška: 70 – 75 cm
  • šírka: 70 – 80 cm
  • dĺžka: 135 – 160 cm

Pri výbere myslite na to, že pracovná doska zo skla alebo kovu síce vyzerá pekne, ale na prácu nie je vhodná, pretože chladí ruky a odráža sa z nej svetlo od stolnej lampy. Lepšia je doska z dreveného masívu, lamina alebo MDF. Moderný nádych stolu dodajú napríklad kovové nohy.

Na čom bude sedieť?

Nemenej dôležitá je kvalitná kancelárska stolička – najlepšie otočná, s kolieskami a anatomicky tvarovaným operadlom. Aby sedel školák zdravo, mala by umožňovať aj takzvané dynamické sedenie. To znamená sedenie, kde je možný občasný pohyb – ten najlepšie zaistí synchronizovaný alebo hojdací mechanizmus. Na každej stoličke musí byť možné nastaviť aspoň výšku a hĺbku sedenia. Pohodlnejšie sedenie zaistia opierky na bedrá, hlavu a ruky.

Poťah stoličky zvoľte odolný a jednoducho čistiteľný. Vhodná je moderná ekokoža, prípadne textília s protišpinovou úpravou, ale aj klasická kože. Najlepšou voľbou je pravdepodobne obľúbená priedušná sieťovina, ktorá odvetráva sedák aj operadlo.

Relaxačná zóna preto, aby sa puberťák neváľal oblečený v posteli

Pre odpočinok, čítanie alebo počúvanie hudby umiestnite do izby kreslo alebo pohovku. Posteľ má totiž slúžiť výlučne na spánok. Vyberte buď zaujímavý vzor poťahu, alebo zvoľte striedmy variant a dolaďte ho farebnými vankúšmi. Poťah potom jednoduchšie vymeníte v prípade, že sa opozerá.

Ak sa vám zdá, že pohovka alebo kreslo budú v izbe pôsobiť ťažkopádne, kúpte si sedací vak alebo vankúš. Vyberať sa dá z množstva tvarov, veľkostí aj farieb, s operadlom, ale aj bez neho. Poskytne kvalitné sedenie, dá sa na ňom aj len tak povaľovať a dá sa jednoducho premiestniť tam, kde ho študent práve potrebuje.

Zóna na spanie – nočné sny, ale aj ukladanie oblečenia

Pri kupovaní postele si treba rovnako ako pri ďalšom študentskom nábytku uvedomiť, že bude dieťaťu slúžiť pekných pár rokov. Zaujímajte sa o jej nosnosť, stabilitu, kvalitu, nezávadnosť materiálov aj remeselné spracovanie.

Ešte dôležitejšie ako posteľ sú však matrace. Možností je dnes veľa – od moderných PUR pien rôznej hustoty (predtým molitan) cez klasické pružiny až po funkčné matrace s niekoľkými zónami tvrdosti, vrstvami prírodných vlákien na odvod vlhkosti, či s letnou a zimnou stranou. Záleží, na čom sa mladému študentovi lepšie spí a pochopiteľne tiež na možnostiach vašej peňaženky.

Pri výbere skrine premýšľajte, ako maximálne využiť dostupný priestor aj do výšky. Na ťažko dostupné police uložíte sezónne veci a prístup uľahčíte napríklad schodíkmi. Vnútorné vybavenie skrine vyberajte podľa charakteru a množstva vecí, ktoré do nej bude študent ukladať.

Nesmú chýbať police, zásuvky a šatňové tyče – zoženiete však aj vešiak na nohavice alebo šatky, prípadne rôzne organizátory zásuviek. Dôležitou súčasťou skrine je tiež zrkadlo. Vzhľad skrine oživíte tiež užitočným LED osvetlením, prípadne samolepkami na nábytok.

Odporúčané rozmery študentskej postele:

  • výška: 32 – 60 cm
  • šírka: aspoň 85 cm
  • dĺžka: výška postavy + 30 cm

Aby študentská izba slúžila svojmu účelu, nestačí do nej len nanosiť moderný nábytok. Všetko musí byť v jednotlivých zónach aj účelne rozmiestnené. Prajeme vám, aby sa to podarilo čo najlepšie a vaše dieťa úspešne dokráčalo až k vytúženej promócii.

Vložiť komentár