Ako zariadiť izbu pre prváčika?

Už je to za dverami! Vašu dcéru alebo syna čaká po letných prázdninách nová etapa života, keď zasadne do školských lavíc. Bude to niečo nové a iné než doteraz a vy dúfate, že to vaša ratolesť dobre zvládne. Už nakupujete aktovku, puzdro a ďalšiu výbavu? So školskou dochádzkou súvisí nielen obstaranie týchto vecí, ale malo by prirodzene dôjsť aj k obmene detskej izbičky. Neviete však, ako ju zariadiť? S našimi radami to zvládnete.

Pracovný stôl je základ

Ak teraz postačil vášmu dieťaťu nejaký malý stolík na kreslenie a hranie, teraz už je to málo. Malý školák bude od prvej triedy potrebovať taký písací stôl, na ktorom bude môcť písať, čítať, aj maľovať. Veľkostne by mal teda týmto potrebám stôl aj zodpovedať. Výhodou sú prípadne úložné priestory, čím bude mať všetky školské zošity a knižky ihneď po ruke. Úložné priestory koniec koncov využije aj na iné pracovné potreby. Samozrejmosťou je pohodlná a polohovateľná detská stolička.

Detské písacie stoly dnes môžete kúpiť v rôznych cenových reláciách. Záleží na tom, koľko si môžete dovoliť do jeho kúpy investovať. Pri jeho výbere je však nutné sledovať niekoľko zásadných bodov. Dbajte na to, aby výška stola zodpovedala výške dieťaťa. To isté platí aj v prípade stoličky. Optimálnu výšku nájdete tak, že pri sedení by malo mať dieťa zrovnaný chrbát a nohami sa musí dotýkať zeme. Keďže však deti rýchlo rastú, tak skvelú možnosť ponúkajú rastúce písacie stoly (stoly s nastaviteľnou výškou), kde je možné regulovať výšku aj sklon pracovnej dosky. Takisto stolička by mala byť výškovo nastaviteľná.

Myslite na úložné priestory

V detskej izbičke školáka je dobré zabezpečiť poličky a iné úložné priestory na knihy a zošity. Väčšie nároky budú vyžadované aj na oblečení. Pouvažujte teda nad výmenou šatníkovej skrine. Nezabudnite na odpadkový kôš, ktorý najlepšie umiestnite v blízkosti písacieho stola. Ak sa vrátime ešte k stolu, tak obstarajte na neho nejakú nádobu na ceruzky, perá a často používané potreby. Nesmie chýbať lampička, ktorá nahradí nedostatok svetla. Dobrým nápadom je umiestnenie nástenky, na ktorú možno vyvesiť rozvrh hodín, činností a pod. Modernou alternatívou môže byť tiež magnetická tabuľa, alebo špeciálny náter na stenu, po ktorej sa následne bude dať písať.

Dbajte na to, aby si dieťa pracovný priestor upratovalo. Najmä pri písaní domácich úloh potrebuje dostatočný priestor okolo seba a nepotrebuje ďalšie rušivé elementy.

Ako vyriešiť priestor v malom byte?

Keď je izba veľká a priestranná, tak sa všetko zariaďuje oveľa ľahšie. Naopak, ak je miestnosť v menších rozmeroch, tak sa toho nedá veľa vymyslieť. Nanešťastie dnes výrobcovia myslia aj na tieto prípady a prichádzajú s multifunkčnými posteľami, ktoré sú často označované aj ako 3 v 1. Dobrým riešením pre malé izbičky sú vyvýšené alebo poschodové postele, ktoré ponúkajú napríklad priestor pre spanie, šatníkovú skriňu, písací stôl, úložné priestory, poličky a ďalšie užitočné funkcie. To všetko v jednom kuse nábytku. Toto má navyše aj iné výhody. Menej nábytku vyžaduje menšiu náročnosť na údržbu. Ušetriť sa tak dajú aj peniaze.

Lacný detský nábytok nájdete v rôznych veľkých nábytkových obchodoch ako Kika, IKEA, Mobelix, Asko, Decodom, ale aj v rôznych menších internetových obchodoch. Nájdete v nich naozaj bohatý výber moderných kolekcií, ktoré rozžiaria oči naozaj každého dieťaťa.