Miesto pohodlia a harmónie

Obývačka je miestom, ktoré spája celú rodinu, je stredobodom domácnosti a zároveň oázou pokoja a relaxu. Je to miesto, kde sa chcete po práci v pokoji natiahnuť na pohovku, vypiť si s kamarátkou kávu či zorganizovať bujarú párty. Je to snáď jediná miestnosť v dome, ktorá spĺňa niekoľko úloh súčasne. Oddychovú, spoločenskú, zábavnú i reprezentatívnu.

Čakáte dôležitú návštevu? Určite ich usadíte do obývačky a ponúknete čaj. Chcete si pozrieť dobrý film? Usadíte sa na pohovku a spravíte si pohodlie s vyloženými nohami. Ako však docieliť, aby bola vaša obývačka priestorom, ktorý spĺňa všetky atribúty dokonalého domova?

Ako efektívne zvoliť nábytok

Voľba nábytku do obývačky je dôležitým krokom, ktorý ovplyvní celkový vizuálny dojem z interiéru. Či už zvolíte dominantnú pohovku alebo obývaciu stenu, vždy berte ohľad na priestor, s ktorým pracujete.

Ak sa vám naozaj páčia veľké a mohutné sedacie súpravy, no vaša izba nedisponuje práve rozľahlými otvorenými priestormi, vedzte, že výsledný efekt nebude určite ako z katalógu. Masívny nábytok vám uberie zo svetlosti a vzdušnosti izby a navyše zaberie všetok priestor na pohyb. Takýto nábytok je vhodný do veľkých hál a prepojených miestností, kde bude pútať pozornosť, pôsobiť vyzývavo a luxusne a zároveň ponúkne to pravé pohodlie pre oddych.

Minimalistická obývačka

V menších priestoroch musíte premýšľať nad funkčnosťou nábytku. Prekvapte svojich známych originálnym konferenčným stolíkom, ktorý slúži zároveň ako odkladací priestor na knihy, noviny či časopisy, ale zároveň je štýlovým doplnkom celej miestnosti. Do malých priestorov je ideálnym riešením rozťahovacia pohovka, ktorá sa v priebehu minúty môže premeniť na pohodlnú posteľ či oddychový gauč. Ideálne sú tiež rohové sedačky, ktoré šetria priestor a vytvárajú efekt priestrannosti.

Dôležitosť farieb a materiálov

Rovnako ako pri nábytku, nesmiete podceniť ani farebnosť miestnosti. Je to totiž prvá vec, ktorá ľuďom udrie do očí. Stena tvorí najväčšiu plochu celej obývacej miestnosti, preto je dôležité zvoliť si farbu, ktorá bude pre vás príjemná. Väčšina ľudí si volí neutrálne farby, ktoré je ľahké kombinovať s akýmikoľvek doplnkami. Je to najlepšia alternatíva, a to z jednoduchého dôvodu. Ak vás nejaká farba omrzí, je vždy jednoduchšie zmeniť farebnosť niekoľkými novými doplnkami, ktoré dodajú pocit novosti, ako premaľovať celú stenu. Fantázii sa však medze nekladú. Pre tých odvážnejších je tu viacero možností, ako zo svojej obývačky vytvoriť jedinečnú ukážku štýlu a elegancie.

Moderným spôsobom ako netradične ozvláštniť interiér je zvoliť si jednu dominantnú stenu, ktorá vyzdvihne potenciál celého priestoru. Môže ísť napríklad o výraznú farbu, ktorá sa bude odlišovať od všetkých ostatných stien. Alebo zvoľte oživenie v podobe netradičného povrchu. V súčasnosti existuje množstvo možností, ako kameň, drevo, 3D tapety, priznaná tehla, stierka či betón. Najmodernejším trendom je tzv. živá stena, ktorá je vyskladaná z rôznych rastlín či machu. Takáto stena sa okamžite stáva dominantou celého priestoru a vytvára neopakovateľný efekt jedinečnosti. S doplnkami však v tomto prípade treba zaobchádzať veľmi citlivo, aby nevznikol pocit chaosu a preplnenosti.

Doplnky, ktoré vdýchnu život

Najjednoduchším spôsobom ako svoju obývačku priviesť k dokonalosti je voľba správnych doplnkov. V tomto prípade nehovoríme len o sadrovej soške na poličke, nenápadnej kvetinke nenáročnej na starostlivosť či vonnej sviečke na stole. Cítite sa na niečo extravagantnejšie? Čo tak skúsiť štýlovú fontánu? Ste maniak do retro kúskov, no máte pocit, že niečo podobné nezapadne do vášho celkového konceptu? Omyl. Štýlová retro lampa a vysoký svietnik je to pravé, čo sa hodí k vášmu kreslu a poličke s knihami. Konferenčný stolík viac neoživujte sušenými kvetinami v sklenenej miske. Použite fantáziu a vyrobte si vlastnú dekoračnú tácku. Použite najrôznejšie materiály, aké nájdete. Sviečky, drievka, pierka, korálky, kamienky, živý mach či kvety nielen prekvapia vašich priateľov, ale užijete si pritom množstvo zábavy, pri ktorej sa vrátite do detských čias.

Závesy, nenápadná no dôležitá súčasť interiéru

Mnoho ľudí zabúda na to najpodstatnejšie, čo by nám domov mal prinášať. Pocit bezpečia a istoty. Ten vám však určite nie je dopriaty, ak ste vystavený nekompromisnému oku suseda, ktorý do vášho príbytku vidí ako do výkladu. Nemusí to však byť len zvedavý sused. Pocit komfortu môžu narúšať ďalšie možné elementy, napr. príliš silné pouličné osvetlenie, žiarivý spln mesiaca prenikajúci do izby či horúce lúče slnka, ktoré pravidelne premieňajú vašu obývačku na saunu. Jednoduchým a efektívnym riešením sú zatemňovacie závesy, ktoré spĺňajú hneď niekoľko funkcií. Zabraňujú narúšaniu komfortu akýmkoľvek svetelným prvkom a zároveň vytvárajú čerešničku na torte v podobe dizajnového interiérového doplnku. Tieniace závesy dokážu efektne zvýrazniť nudnú záclonu či zakryť nepekný okenný rám. Najrôznejšie farby a materiály vdýchnu vašej obývačke eleganciu a zbavia vás „ruchu ulice“. Stačí záves zatiahnuť a aj počas slnečného dňa si môžete dopriať oddych pri sledovaní obľúbeného filmu.