Kožené sedačky: Čo by ste o nich mali vedieť?

Kožené sedačky ako aj iné výrobky z kože sú vyhľadávanými už od dávnych čias, kedy sa len nábytkársky priemysel či garbiarstvo len rozvíjalo. Čo by ste mali určite vedieť predtým, ako si takúto sedaciu súpravu zakúpite do svojho príbytku? O tom si povieme v tomto článku.

Nábytkárskemu priemyslu vládne hovädzia koža pochádzajúca najmä z Európy a Južnej Ameriky, predovšetkým z oblastí Álp. Zvieratá sú tam vystavené náročnejším klimatickým podmienkam, kvôli čomu je ich koža na jednej strane elastická, no na strane druhej pevná a odolná. Celú kopu ďalších skvelých vlastností koža následne získava vďaka spracovateľským technikám. Koža dokáže chrániť pred chladom a je priedušná, odpudzuje vodu, no prepúšťa istú mieru vlhkosti, hreje a zároveň prepúšťa prebytočné teplo.

Ako spoznáte kvalitnú kožu?

Koža je vedľajším produktom chovu. Na jednu sedačku sa používa koža z viacerých kusov zvierat, čo sa prejavuje aj na štruktúre povrchu sedačky. Toto sa však v žiadnom prípade neberie ako vada výrobku, ale ako jedinečný výtvor prírody. Nijaký kus kože nie je rovnaký ako iný kus, každá časť sa vyznačuje iným pigmentom.

Kupujete kožené sedačky? Všímajte si aj detaily

Kožené sedačky predstavujú investíciu do budúcnosti, pretože vydržia celé roky a ich vzhľad je vždy moderný. Preto pri ich kúpe je dobré venovať pozornosť na rôzne detaily, napríklad na šitie. Kožené sedačky sa vyrábajú ručne, preto je aj drobný rozdiel v šití pochopiteľný. Šitie by však malo byť už na pohľad kvalitné a čisté. Nesmie byť príliš napnuté či zarezané, a to ani v najviac namáhaných častiach.

Najkvalitnejšie sú anilínové kože, ktorých povrch sa nijako neupravuje, len sa prifarbí. Podobnú kvalitu majú aj kože so semianilínovou úpravou. Tá zvyšuje ich životnosť a v súčasnosti sa považuje za najvhodnejšiu úpravu.

Foto: Bigstockphoto