Domáca kancelária (pracovňa)

S dnešnými možnosťami sa vďaka internetu stáva “práca z domu” veľmi obľúbenou. V bytoch či rodinných domoch tak začínajú čoraz častejšie vznikať domáce kancelárie či pracovne. Takúto kanceláriu potom môžete použiť na štúdium ale aj prácu. Vybudovať domácu kanceláriu či pracovňu nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Kto si myslí, že vystačí s posedením pri kuchynskom stole na úplne nevhodnej stoličke za pol roka zistí, že ho začína bolieť chrbtica či platničky, pretože sa skrátka medzi hrncami nedokáže na nič poriadne sústrediť.

Veľkosť kancelárie

Ak prevádzkujete činnosť, pri ktorej nie sú potrebné nároky na priestor, tak vám postačí aj malá miestnosť kam sa zmestí pracovný stôl, počítač, stoličky a skriňa s pracovnými pomôckami. Zabudnite však na riešenie zo starej komory, či šatne. Taketo miestnosti bývajú na tento účel príliš malé a navyše im chýba okno, teda denné svetlo. Ak je nutné, aby ste sa stýkali v kancelárii s klientmi, tak sa snažte vybudovať osobitný vchod z vonku, aby ste oddelili súkromie od práce.

Pracovný stôl do kancelárie

Miesto pre pracovný stôl vyberajte v nadväznosti na umiestnenie okien. Štandardná výška pracovnej plochy síce činí 80 cm, ale nie vždy zodpovedá vášmu vzrastu. A už vôbec nie, keď sa pri stole strieda viac ľudí. Oveľa praktickejší je tak stôl s nastaviteľnou výškou. Pozor si však dávajte na rôzne tvarované typy stolov. Sú síce dizajnovo pekné, ale nie sú veľmi praktické, pretože v prípade nutnosti rozšírenia pracovnej plochy sa nedajú pozdĺžne napájať. Plocha pracovného stola by mala byť taká veľká, aby sa na ňu zmestil notebook či počítač s nevyhnutným príslušenstvom a potreby pre aktuálne pracovné úlohy. Niektoré kancelárske zostavy preto využívajú možnosť viacúrovňových pracovných plôch.

Moderny pracovny stol

Stoličky a kreslá do kancelárie

Vedľa stola je stolička či kreslo ďalším dôležitým vybavením, ktoré by sme rozhodne nemali podceňovať. Výber stoličky aj kresla sa riadi s ohľadom na telesnú výšku a hmotnosť. Dobré kancelárske kreslo musí spĺňať zásady ergonómie, čo znamená, že by malo byť stabilné s nastaviteľnou výškou sedadla, opierok rúk i hlavy a samozrjeme by malo byť otočné. Rovnako dôležité je aj to, aby operadlo, sedadlo i opierky boli potiahnuté priedušným materiálom, ktorý je súčasne aj príjemný na dotyk. Hoci by sa to na prvý pohľad nezdá, tak širšie operadlá, ktoré pôsobia na prvý pohľad pohodlne sú vhodnejšie pre krátkodobé sedenie. Ak viete, že budete na stoličke tráviť osem a viac hodín denne, tak si kúpte takú, ktorá má užšie operadlo.

Domaca pracovna

Doplnky do domácej kancelárie

Kancelária vyzerá dobre nielen so zodpovedajúcim vybavením, ale aj pokiaľ je uprataná. A tak vyžaduje dostatočné množstvo úložných priestorov. Vedľa stabilných zásuviek stola by ste teda mali disponovať ešte ďalšími skrinkami, registračnými kontajnermi a ďalším úložným vybavením. Výhodou je vnútorné rozdelenie týchto priestorov, pretože sa tak ľahko udržuje vo vnútri poriadok a hlavne prehľadnosť v dokumentoch. Už sme si povedali, že dôležité je prirodzené osvetlenie, teda denné svetlo, ale aj napriek tomu je nutné pracovňu vybaviť aj dobrými osvetlením. Popri hlavnej lampe osvetlení nezabudnite vybaviť svetlom, najlepšie lampu aj pracovný stôl.

Tip na záver

Domáca kancelária či pracovňa rozhodne nemusí pôsobiť ako strohé kancelárie veľkých firiem v malom prevedení. Mala by predovšetkým navodiť domácu atmosféru, ktorú docielite rôznymi neutrálnymi obrázkami, vázou so živými kvetmi a napríklad i tlmeným hudobným podfarbením.

Moderna domaca kancelaria