Detské postieľky: Ako si vybrať?

Bezpečnosť vášho dieťaťa patrí medzi tie najdôležitejšie hodnoty, ktoré treba zohľadniť pri výbere detskej postieľky. Kúpa detskej postieľky však vôbec nemusí byť jednoduchá, a preto sme pre vás pripravili pár tipov, ktoré by ste mali pri výbere zohľadniť. Aké parametre a charakteristiky by mala bezpečná postieľka spĺňať, čoho sa vyvarovať a čomu venovať osobitnú pozornosť?

Akú veľkosť postieľky vybrať?

Pred obstaraním postieľky by ste sa mali zamyslieť, čo vlastne od postieľky očakávate. K prvotným zamysleniam patrí napríklad rozhodnutie o tom akú máte predstavu o celkovej dobe využitia postieľky. Jedná sa o krátkodobý časový horizont, alebo by s určitými úpravami mala postieľka dieťaťu slúžiť aj v neskoršom veku? Na základe tohto rozhodnutia vyberajte rozmery postieľky. Najčastejšími rozmermi postieľok na trhu sú 120×60 cm a ďalej 140×70 cm. Prvý rozmer je určený pre deti do veku 2-3 rokov, zatiaľ čo väčší rozmer môže slúžiť až do veku 5-7 rokov. Vybrať si ale môžete aj z postieľok, ktoré majú možnosť pridávania ďalších častí až sa postupne premenia v klasické detské lôžko. Takéto “rastúce” postieľky vydržia dieťaťu približne do desiatich rokov.

Materiál a konštrukcia postieľok

Ak ste si už vybrali konkrétnu veľkosť, tak je načase pozrieť sa bližšie na ďalšie parametre. Pri nákupe novej postieľky voľte vždy medzi takými výrobcami, ktorí Vám garantujú zdravotnú nezávadnosť materiálu postieľky aj neolupujúci sa lak. Nezabúdajte, že deti samozrejme radi ochutnávajú nové veci, takto sa vyhnete nechceným zdravotným ujmám. Pri každej postieľke overte jej stabilitu, či poskytuje skutočne pevný základ spánku pre vaše dieťa. Celkovú konštrukciu posudzujte hlavne z hľadiska bezpečnosti. Pri dobrej postieľke nenájdete nebezpečné škáry a medzery, v ktorých by mohol uviaznuť detský prstík, nožička či dokonca hlavička. Vzdialenosť priečok by tak nemala presiahnuť 6,5 cm a matrac musí čo najpresnejšie kopírovať vnútorný priestor postieľky. Pri detských postieľkach sú praktické pohyblivé bočnice. Venujte ale pozornosť zaisťovacím mechanizmom, či neponechávajú priestor nechcenému odisteniu. Všetky hrany a rohy na celej postieľke musia byť zaoblené či starostlivo zakryté. Postieľku je dobré vyberať aj s ohľadom na iných ľudí ako dieťa samotné, teda aj s ohľadom na vás. Nezabúdajte, že sa budete k dieťaťu veľmi často ohýbať a teda vyberajte veľkosť a tvar konštrukcie, ktorý vyhovuje aj vám a prístup k dieťaťu budete mať ľahký a pohodlný.