Ako vybrať kancelársku stoličku?

Moderné kancelárske stoličky
Potrebujete domov alebo do kancelárie novú stoličku či kreslo? Ak je vaša odpoveď áno, tak ste na dobrej stránke. Správne zvolená kancelárska stolička ponúkne pohodlie a zároveň ochráni vaše zdravie. Ako ale vybrať tú správnu? Akú zvoliť mechaniku stoličky? Alebo koľko ma nová stolička bude stáť a kde ju kúpiť?

Pred nákupom stoličky

Ešte pred kúpou stoličky by ste sa mali zamyslieť nad niekoľkými dôležitými otázkami:

 • Budete na stoličke sedieť len občas, alebo celý deň pri práci?
 • Budete ju používať iba vy, alebo aj niekto ďalší, napríklad ostatní členovia rodiny?
 • Aký vysoký máte stôl?
 • Máte nejaké zdravotné komplikácie súvisiace s pohybovým aparátom?

   Pozrieť ponuku kancelárskych stoličiek v obchode

Nastaviteľnosť stoličky

Všetky typy konštrukcie kancelárskych stoličiek umožňujú upraviť výšku sedadla. V ďalších možnostiach je napr. nastavenie operadla, sa ale výrazne líši.

 • Operadlo na pevno
  Môžete nastaviť iba výšku operadla. Pre dlhšie sedenie nie je taká stoličky príliš vhodná. Sedadlo je v univerzálnej polohe a neprispôsobí sa teda vašim anatomickým potrebám.
 • Kĺbová mechanika
  Môžete nastaviť výšku, sklon a hĺbku operadla (ako ďaleko bude od sedáku). Je to obvyklé riešenie u lacnejších stoličiek. Vyžaduje častejšie doťahovanie skrutiek.
 • Asynchrónne mechanika
  Umožní nezávisle na sebe nastaviť sklon a výšku sedadla i operadla. Lepšie modely ponúknu aj nastavenie prítlaku operadla. Stoličky tak lepšie kopírujú pohyb sediaceho.
 • Synchrónna mechanika
  V priebehu používania dochádza pri náklone operadla zároveň k zodpovedajúcemu náklonu sedadla. Regulačnú skrutku slúži na nastavenie intenzity protiváhy. Tá sa dá nastaviť podľa hmotnosti sediaceho. Tieto stoličky sa hodia aj pre dlhodobú prácu v sede a ponúkajú vysoký komfort.
 • Kreslová “hojdacia” mechanika
  Špeciálnym prípadom sú kancelárske kreslá, ktorá majú sedák a operadlo pevne spojené v určitom uhle. Mechanika umožňuje nastaviť či sa kreslo môže mierne pohupovať, alebo či má byť zafixované v jednej polohe.

Podvozok a kolieska

Štandardom pri kancelárskych stoličkách sa stal päťramenný podvozok, ktorý zaručuje dostatočnú stabilitu. Býva osadený kolieskami buď z plastu, alebo pogumovanými. Plastové kolieska sú vhodné na koberec, pogumované skôr na pevné podlahy.

   Vybrať kancelársku stoličku v eshope

Čo ešte zohľadniť pri výbere?

 • Podpierky rúk
  Pre dlhodobú prácu sú veľmi praktické. Ideálne by mali byť výškovo nastaviteľné.
 • Bedrová opierka
  Je vhodné, aby bola nastaviteľná podľa tvaru chrbta. Zaistí tak prirodzenú a zdravú oporu chrbta a chrbtice.
 • Hlavová opierka
  Spríjemní sedenie nielen pri pracovných pauzách.
 • Mechanizmus UP-DOWN
  Kým lacnejšie stoličky menia nastavenie výšky operadla utiahnutím skrutky a vždy je kvôli tomu treba vstať zo stoličky, UP-DOWN umožní operadlo skrátka len vytiahnuť hore. Ozubený mechanizmus vnútri stoličky umožní posun operadla smerom nahor, ale nie dole.

   Vybrať stoličku v eshope

Kde a za koľko kúpiť kancelársku stoličku?

Kvalitné kancelárske stoličky kúpite už od 100 eur, ale pri výbere musíte pozerať aj na to ako dlho na stoličke budete sedieť. Ak sa jedná o dlhodobé sedenie, tak odporúčame investovať kľudne aj 200 a viac eur, keďže stoličku pravdepodobne kupujete na dlhšie obdobie. Moderné ergonomické stoličky zakúpite vo veľkých nábytkových centrách ako IKEA, Asko, Jysk, Mobelix, Decodom a iných. Môžete si však pozrieť aj ponuku stoličiek v internetových obchodoch ako novynabytok.sk.

Ako vybrať kancelársku stoličku? 5.00/5 (100.00%) 1x

Diskusia:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *