Ako vybrať kancelársku stoličku?

Potrebujete domov alebo do kancelárie novú stoličku či kreslo? Ak je vaša odpoveď áno, tak ste na dobrej stránke. Správne zvolená kancelárska stolička ponúkne pohodlie a zároveň ochráni vaše zdravie. Ako ale vybrať tú správnu? Akú zvoliť mechaniku stoličky? Alebo koľko ma nová stolička bude stáť a kde ju kúpiť?

Pred nákupom stoličky

Ešte pred kúpou stoličky by ste sa mali zamyslieť nad niekoľkými dôležitými otázkami:

 • Budete na stoličke sedieť len občas, alebo celý deň pri práci?
 • Budete ju používať iba vy, alebo aj niekto ďalší, napríklad ostatní členovia rodiny?
 • Aký vysoký máte stôl?
 • Máte nejaké zdravotné komplikácie súvisiace s pohybovým aparátom?

Nastaviteľnosť stoličky

Všetky typy konštrukcie kancelárskych stoličiek umožňujú upraviť výšku sedadla. V ďalších možnostiach je napr. nastavenie operadla, sa ale výrazne líši.

 • Operadlo na pevno
  Môžete nastaviť iba výšku operadla. Pre dlhšie sedenie nie je taká stoličky príliš vhodná. Sedadlo je v univerzálnej polohe a neprispôsobí sa teda vašim anatomickým potrebám.
 • Kĺbová mechanika
  Môžete nastaviť výšku, sklon a hĺbku operadla (ako ďaleko bude od sedáku). Je to obvyklé riešenie u lacnejších stoličiek. Vyžaduje častejšie doťahovanie skrutiek.
 • Asynchrónne mechanika
  Umožní nezávisle na sebe nastaviť sklon a výšku sedadla i operadla. Lepšie modely ponúknu aj nastavenie prítlaku operadla. Stoličky tak lepšie kopírujú pohyb sediaceho.
 • Synchrónna mechanika
  V priebehu používania dochádza pri náklone operadla zároveň k zodpovedajúcemu náklonu sedadla. Regulačnú skrutku slúži na nastavenie intenzity protiváhy. Tá sa dá nastaviť podľa hmotnosti sediaceho. Tieto stoličky sa hodia aj pre dlhodobú prácu v sede a ponúkajú vysoký komfort.
 • Kreslová “hojdacia” mechanika
  Špeciálnym prípadom sú kancelárske kreslá, ktorá majú sedák a operadlo pevne spojené v určitom uhle. Mechanika umožňuje nastaviť či sa kreslo môže mierne pohupovať, alebo či má byť zafixované v jednej polohe.

Podvozok a kolieska

Štandardom pri kancelárskych stoličkách sa stal päťramenný podvozok, ktorý zaručuje dostatočnú stabilitu. Býva osadený kolieskami buď z plastu, alebo pogumovanými. Plastové kolieska sú vhodné na koberec, pogumované skôr na pevné podlahy.

Čo ešte zohľadniť pri výbere?

 • Podpierky rúk
  Pre dlhodobú prácu sú veľmi praktické. Ideálne by mali byť výškovo nastaviteľné.
 • Bedrová opierka
  Je vhodné, aby bola nastaviteľná podľa tvaru chrbta. Zaistí tak prirodzenú a zdravú oporu chrbta a chrbtice.
 • Hlavová opierka
  Spríjemní sedenie nielen pri pracovných pauzách.
 • Mechanizmus UP-DOWN
  Kým lacnejšie stoličky menia nastavenie výšky operadla utiahnutím skrutky a vždy je kvôli tomu treba vstať zo stoličky, UP-DOWN umožní operadlo skrátka len vytiahnuť hore. Ozubený mechanizmus vnútri stoličky umožní posun operadla smerom nahor, ale nie dole.

Kde a za koľko kúpiť kancelársku stoličku?

Kvalitné kancelárske stoličky kúpite už od 100 eur, ale pri výbere musíte pozerať aj na to ako dlho na stoličke budete sedieť. Ak sa jedná o dlhodobé sedenie, tak odporúčame investovať kľudne aj 200 a viac eur, keďže stoličku pravdepodobne kupujete na dlhšie obdobie. Moderné ergonomické stoličky zakúpite vo veľkých nábytkových centrách ako IKEA, Asko, Jysk, Mobelix, Decodom a iných. Môžete si však pozrieť aj ponuku stoličiek v internetových obchodoch ako novynabytok.sk.