Ako si vybrať dobrú posteľ?

Aj keď sa to nezdá, tak v posteli trávime tretinu života, a preto by sme mali podľa toho vyberať aj posteľ. Dobrý spánok totiž ovplyvňuje našu náladu a zdravie. Podľa štúdií sa počas spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických síl. A preto vám poradíme ako si vybrať posteľ, na ktorej sa vám bude dobre spať. Povieme si akú veľkosť či výšku postele zvoliť, ale aj to aký dôležitý je pri kúpe postele matrac.

Dĺžka postele

Pre pohodlný a kvalitný spánok pripočítajte ku svojej výške aspoň 25 cm. Štandardná a najviac používaná dĺžka postele je 200 cm.

Šírka postele

Celkom dobre sa vyspíte na matraci, ktorý má šírku aspoň 80 cm. Vyrábajú sa ale matrac 90 a 100 cm široké, ktoré sú samozrejme ešte pohodlnejšie. Matrac sa šírkou 70 cm slúži deťom alebo pre príležitostné spanie.

Výška postele

Výškou postele sa myslí vzdialenosť vrchnej hrany matraca od zeme. Bežne sa predávajú postele s výškou 45-55 cm. Čím je posteľ vyššia, tým lepšie sa z nej vstáva.

Čelo postele

Každá posteľ má dve čela. Predné a zadné. Predné čelo sa väčšinou robí v rovnakej výške ako bočnice. Dôležitejšia je výška zadného čela. To je väčšinou vyššie, aby vám nepadal vankúš a aby ste sa mohli o zadné čelo oprieť napr. pri čítaní knihy.

Bočnice postele

Bočnice postele by mali byť aspoň 7 cm a viac pod úrovňou matraca. Záleží na tvrdosti matraca. Je to z dôvodu, aby nás bočnice netlačili do nôh pri vstávaní z postele. Tiež sa odporúča, aby bočnice mali zaoblené hrany.

Úložné priestory pod posteľou

Každá dobrá posteľ by mala výborne vetrať. Vzduch by teda mal prechádzať pod posteľ a skrz rošty a skrz matrac nahor. Matrac tak bude dokonale vetraný. To je dôležité napríklad proti roztočom, ktorí nevetrané a vlhké matrace priamo milujú. Roztoče sú nebezpečné hlavne pre alergikov.

Postele s úložným priestorom

Postele s úložným priestorom sú zvláštnou kategóriou postelí. Umožňujú využiť miesto v byte na maximum. Vždy však používajte ucelený systém od výrobcu, aby sa posteľ dobre vetrala.

Čalúnené postele

Čalúnené postele sú u slovenských zákazníkov veľmi obľúbené. Vždy je lepšie zvoliť čalúnenú postel, kde sú očalúnené len bočné diely a posteľ je od výroby vymyslená s dobrým odvetraním. Dobré odvetrávanie je však možné vybrať aj u čalúnených postelí s úložným priestorom.

Postele, kde je čalúnený aj matrac a úložný priestor neumožňuje odvetranie je dobré využívať z vyššie spomínaných dôvodov iba pre príležitostné spanie.