Tipy ako opticky rozšíriť obývačku

Keď návšteva prejde dverami vášho bytu, zamieri obvykle do obývacej izby. A práve z nej si vytvorí celkový dojem o vašom domove, ale aj o vás. Obývačka by teda mal byť pohodlným a prívetivým miestom, kde bavíte priateľov a vo voľných chvíľach odpočívate s rodinou. Prestavať malú miestnosť v obrie kráľovstvo stojí nielen mnoho úsilia, ale aj peňazí a niekedy to ani nejde. Napriek tomu existujú spôsoby ako usporiadať obývaciu izbu tak, aby vyzerala na prvý pohľad väčšie. Všetky nasledujúce tipy sú jednoduché a pomerne lacné.

Zamerajte sa na podlahu

Začnite od podlahy. Pri jej výbere dbajte na jednotný povrch a farbu, môže to byť napríklad drevo, plávajúca podlaha či betónová stierka. Dobrým pomocníkom je koberec od steny k stene, ktorý zjednotí celú miestnosť a tá bude pôsobiť prehľadne. Nepoužívajte kontrastné vzory, pre oko pôsobia rušivo a celý priestor vizuálne zmenšujú. Kúpte si pohovku, kreslá a stolík na nožičkách. Podlaha pod nimi sa plynule stratí, čo opäť opticky rozširuje. Nábytok, ktorý “sedí”, uberá priestor.

Nebojte sa múrov

Keď sa nedostáva priestoru do šírky, musíme ísť do výšky. Venujte celú jednu stenu napríklad vašim knihám. Použite dlhé, úzke police, ktoré priestor opticky rozšíria rovnako tak ako dlhé závesy pozdĺž okna. A pamätajte, že vertikály priestor dynamizujú, zatiaľ čo horizontálne kompozície upokojujú.

Umožnite v miestnosti priechod

Aby sa v izbe dobre žilo a stále sa o niečo nezakopávalo, tak musia zostať zachované komunikačné zóny. Najprv sa pozrite, kadiaľ chodíte – voľná cesta musí zostať na trasách do susedných miestností a k sedaciemu nábytku. Tiež medzi jednotlivými kusmi nábytku, napríklad medzi pohovkou a konferenčným stolíkom musí zostať dostatočný priestor na prejdenie, udáva sa cca 40 centimetrov. Nezabudnite ani na dostatok miesta na otváranie dverí a okien a na dostupnosť často používaných vypínačov a pod.

Vypichne jeden bod

Odveďte pozornosť od veľkosti miestnosti jedným výrazným bodom, napríklad aj kusom nábytku. Priestranná pohovka prebije dojem malej miestnosti. Podobnú službu urobí veľká dekorácia na stene, ktorá bude v kontraste ku zvyšku zariadenia izby. Ak je teda váš obývačka vybavená skôr tradične, poobzerajte sa po jednom zaujímavejšom kúsku. Ak fandíte minimalizmu, tak neváhajte a zaobstarajte si jeden naozaj výrazne zdobený prvok.

Zrkadlo do obývačky

Zrkadlo odráža svetlo protiľahlej steny, čím opticky zväčšuje priestor. Umiestnite ho naproti atraktívnemu miestu v izbe, ako napríklad kvetom, závesu či oknu. Avšak veľmi nepreháňajte, preto sa vyvarujte zrkadlových stien, ktoré vyzerajú príliš retro a menia vzhľad celého priestoru. Vyberte jedno veľké zrkadlo s pekným rámom.