Záclonové tyče a garníže

Možno sa vám zdá, že v našej modernej dobe záclony a závesy nahradili žalúzie a rolety. Avšak opak je pravdou. Na trhu nájdete široký výber záclon aj závesov rôznych dizajnov a tvarov, ktoré skrášlia interiér vašej domácnosti. Stačí ak doma máte záclonovú tyč alebo garnižu, kde spomínané záclony či závesy zavesíte. Medzi záclonovú tyčou a garnížou nie je žiadny zásadný rozdiel. Je to hlavne o vzhľade. Garniža zakrýva lanko alebo koľajnicu, na ktorej je zavesená záclona.

Záclonové tyče

Záclonové tyče sa spravidla vyrábajú kovové. Ale používa sa aj drevo alebo plast. Bývajú jednoduché alebo dvojité (na zavesenie záclon a závesov). Záclonové tyče sú opatrené tzv. konzolami, ktorými sú uchytené ku stene alebo k stropu nad oknom. Na záclonových tyčiach je dostatočný počet krúžkov napr.. z mosadze, nerezu, ale bývajú aj drevené či plastové. Na týchto krúžkoch bývajú “žabky” – háčiky, do ktorých sa prichytí záclona alebo záves. Záclonové tyče mávajú aj rôzne zakončenia, ktorá sa vyrábajú v rôznych dizajnoch – gule či iné zdobené tvary. Vďaka týmto koncovkám môžu záclonové tyče získať skutočne moderný a špecifický nádych. Ale aj tak je v konečnom dôsledku najdôležitejší dizajn záclony.

Graníže

Garniže bývajú takme vždy drevené. Isto poznáte tie “staré” garniže, ktoré bývali vo všetkých domácnostiach a v niektorých zostali doteraz. Drážky -koľajnice, v ktorých “jazdili žabky”, boli zakryté drevom, dreveným rámom. V dnešnej dobe sú však aj drevené garniže veľmi pekné.

Záclonové tyče, ale aj garniže môžu byť nenápadné, obyčajné, ale aj výrazné a veľmi dekoratívne. Záleží na vás aké si vyberiete. Zároveň je len na vás či si vyberiete moderné závesy, alebo dáte prednosť bielej klasike.

Záclony do kuchyne