Tapetujeme: Poznáte svoje možnosti?

Nejde o nič prevratné. Tapety tu boli a ustúpili iným materiálom. Teraz sa však vrátili v celej svojej obnovenej kráse. V skutočnosti tapety vstúpili do ľudských domov už niekedy v šestnástom storočí a dnes prežívame dobu, kedy si zase nachádzajú v domácnostiach svoje miesto. Nemajú však už jednotný a jediný spôsob použitia – pokrytie celej steny od rohu k rohu.

Papierové, látkové či vliesové tapety

Najstarším používaným typom sú, samozrejme, textilné tapety. Dnes sa na papierovom či vliesovom podklade ponúkajú textilné tapety z prírodných aj syntetických vlákien, pričom sa pracuje s nitkami, šnúrkami, plsťou a podobne. Papierové tapety sú v podstate jasné, novšie sú vinylové, ktorých zadná strana je z papieru alebo vliesu. Hodia sa všade, pretože sa dajú bezproblémovo umývať a čistiť. Obstoja preto aj v kuchynských či kúpeľňových náročných podmienkach. Vliesové tapety sú zase vyrobené zo zmesi buničinových a syntetických vlákien, dobre držia na akomkoľvek podklade a ich skvelou prednosťou je nehorľavosť.

Tapetujeme s vkusom

V súčasnosti sú celoplošne vytapetované miestnosti jedným druhom tapety skutočne veľkou vzácnosťou. Skutočným trendom je aplikácia solitérnych tapetových pruhov na dominantné steny. Dizajn pomáha aj retro štýlu, vintage aj moderným motívom. Výrazne farby tu tiež zohrávajú dôležitú úlohu.

Skôr, ako sa vyberiete nakupovať, načerpajte inšpiráciu na rôznych webových stránkach. Nezabudnite ale na to, že tapeta nemusí vždy v realite vyzerať tak ako na fotke v katalógu. Dôkladne si tiež zmerajte plochu, na ktorú plánujete tapetu nalepiť, pritom ale nezabudnite na rezervu. Časť plochy zaberá aj prekrytie jednotlivých pásov, časť zaberú aj prierezy. Pri nákupe sa nehanbite poradiť sa s odborníkom, vyžiadajte si rady aj ohľadom lepidla, ktoré by ste mali na danú tapetu použiť. Najmä ak s tapetovaním nemáte žiadne skúsenosti.

Foto: Bigstockphoto