Slnečníky do záhrady

Plánujete kúpu slnečníku a neviete si vybrať? Poradíme vám. Vybrať si môžete ľubovoľnú farbu, tvar a veľkosť, avšak pri výbere slnečníka dbajte aj na funkčnosť, stabilitu a jednoduchú ovládateľnosť. Nastavenie výšky slnečníka je dnes samozrejmosťou, ale zároveň dbajte aby sa poloha sklonu tienidla nastavovala čo najľahšie.

Tvar slnečníka

Skôr ako sa pre nejaký slnečník rozhodnete, tak by ste mali vedieť, že plážový model sa od záhradného významne líši nielen cenou, ale predovšetkým po konštrukčnej stránke. Kostra slnečníka môže byť kovová (najčastejšie hliníková), drevená alebo sklolaminátová. Z domácich drevín sa využíva dub, z exotických sa najviac používa teak. Tvar klobúku slnečníka býva tradične kruhový, ale dnes môžete kúpiť aj štvorcový, obdĺžníkový alebo osemuholník. Pričom kruhové slnečníky pomaly vychádzajú z módy. Iné netypické tvary slnečníkov sa väčšinou dajú získať len priamo na zákazku.

Poťahy slnečníkov

Látky a poťahy slnečníkov sú často vyrobené z vodeodolného materiálu, ale aj tak nie je vhodné, aby bol slnečník dlhodobo vystavovaný dažďu. Dnes sa síce dajú kúpiť aj slnečníky, ktoré sú veľmi odolné voči dažďu, ale počítajte s tým, že sa to prejaví aj na cene. Niektoré látky s prímesou teflónu bránia aj zašpineniu a plesniveniu poťahu. Výrobcovia však aj tak odporúčajú pred odložením na zimu slnečník vyčistiť a nechať vyschnúť. Niektoré poťahy sa dokonca dajú ľahko zložiť a vybrať.

Výber farieb poťahov na slnečníky je noazaj široký, od jednofarebných, až po kombinácie farieb či rôzne potlače. Drevený slnečníky sú ideálne pre zladenie so záhradným nábytokom z teaku alebo borovice. Kovové sa zas hodia do kombinácie s moderným záhradným nábytkom z hliníku a sieťoviny.

Moderný zabudovaný slnečník

Klasické a moderné slnečníky

Do záhrady si môžete vybrať buď klasický kruhový slnečník so stredovou nohou, ktorý sa hodí do stredu stola, alebo čoraz obľúbenejší slnečník s bočnou nohou. Práve moderný slnečník s bočnou nohou je veľmi obľúbený preto, že sa dá otáčať okolo svojej osi, ale i vertikálne. Takže tieň môžete nasmerovať presne podľa vašej potreby. Okrem výbornej možnosti polohovania je obľúbený aj preto, že sa dá umiestniť kamkoľvek na záhrade. Zároveň sa dá veľmi ľahko zložiť aj rozložiť.

Príslušenstvo slnečníkov

Medzi základné príslušenstvo slnečníkov patria stojany, ktoré sa predávajú zvlášť a môžete si vybrať buď kovový kolík na zachytenie do zeme, plastový podstavec, alebo veľmi stabilný kovový podstavec. K slnečníku si zároveň môžete kúpiť praktický obal z nepremokavej tkaniny, alebo prenosnú tašku. Moderné slnečníky dnes dokonca ponúkajú aj diaľkové ovládanie, ale objavuje sa už dokonca aj ovládanie cez mobil.