Rotopedy v modernej domácnosti

Medzi najpoužívanejšie domáce fitnes prístroje patria stacionárne bicykle, tzv. rotopedy. Obľúbené sú predovšetkým pre jednoduchosť cvičenia a široké možnosti využitia, či už je to relaxácia alebo chudnutie. Cvičenie na rotopede alebo stacionárnom bicykle dnes môže byť rovnako zábavné ako bicyklovanie vonku, keďže doma si môžete popri bicyklovaní zapnúť televíziu alebo nejaký film na počítači. Chudnutie je vďaka domácemu cvičeniu oveľa jednoduchšie, stačia na to aj 3 krátke polhodinové cvičenia na stacionárnom bicykli.

Druhy rotopedov

Klasický rotoped  je posilňovací prístroj, ktorý dokonale simuluje jazdu na bicykli. Sú určené na spinning – čo je dnes veľmi moderná a atraktívna športová aktivita predovšetkým u žien.

Cyklotrenažér je rotoped určený predovšetkým na spinning. Umožňuje pohodlne trénovať aj po dobu niekoľkých hodín. Sedlá cyklotrenažérov majú špeciálne ergonomické tvary a sú veľmi podobné sedlám závodných bicyklov.

Cyklotrenažér Master

Rotopedy magnetické tzv. ergometere sú stroje určené na posilňovanie, ktoré na rozdiel od klasického rotopedu veľmi presne merajú samotné výsledky cvičení. Tieto prístroje sa vyznačujú vysokou presnosťou pri elektronickom nastavovaní záťaže a taktiež aj pri aplikácií kardio programov.

Eliptický rotoped poskytuje cvičiacemu komplexné precvičenie všetkých telesných partií. Tento druh rotopedu na rozdiel od klasického stacionárneho bicykla zapája do pohybu aj hornú časť tela a cvičiaci tak dosahuje intenzívnejšie posilňovanie a prekrvovanie svalov rúk, ramien a prsných svalov.

Rozdelenie rotopedov podľa spôsobu ovládania

Rotopedy manuálne ovládateľné – tieto rotopedy umožňujú nastaviť silu záťaže mechanickým otočením voliča záťaže, ktorý je najčastejšie umiestnený na tubuse rotopeda. Manuálne ovládané rotopedy patria k obľúbeným predovšetkým vďaka svojej cenovej dostupnosti a jednoduchej manipulácií.

Rotopedy ovládané elektronicky ponúkajú cvičiacemu možnosť prispôsobiť a nadstaviť záťaž pomocou monitora. Tieto rotopedy sú vhodné pre náročnejších cvičiacich, ale i pre ľudí so zdravotnými problémami. Záťaž je možné regulovať pomocou tlačidiel na monitore a následne motorček umiestnený v tele rotopedu zníži alebo zvýši odpor zotrvačníku.

Nábytok pre domácu posiľňovňu nájdete aj na www.nejlevnejsinabytek.cz