Projekty domov: Na mieru alebo z katalógu?

Ak premýšľate nad vytvorením vlastného nového domu, určite ste sa stretli s otázkou, či sú lepším riešením projekty domov na mieru alebo tie z katalógu. Obidve možnosti majú svoje pozitíva i negatíva a obidve majú svojich zástancov i odporcov. Ktorá je pre vás ta správna?

Kedysi boli katalógové projekty považované za nie príliš kvalitné a ich výber bol slabý. Dnes tomu už našťastie tak nie je a čoraz viac ľudí vyhľadáva katalógové projekty domov, a to aj pre ich priaznivú cenu. Projekty domov na mieru sa vytvárajú presne podľa požiadaviek klienta. Siahajú po nich predovšetkým tí, ktorí majú jasnú predstavu o svojom budúcom bývaní alebo ich stavba bude na zložitom teréne.

Katalógové domy za rozumnú cenu

Azda najväčšou výhodou katalógových domov je ich cena. Tá je v porovnaní s individuálnymi projektmi nižšia, keďže sa pri ich vytváraní počíta s tým, že sa jeden návrh neskôr predá viacerým klientom. Tak sa jeho celková cena rozráta. Výsledná suma sa však môže navýšiť, keď chcete robiť na projekte výrazné zmeny. Tieto projekty domov sú vhodné vtedy, ak je váš pozemok rovinatý bez zložitých štruktúr, vtedy budete môcť siahnuť po ktoromkoľvek.

Projekty domov na mieru

Individuálne projekty domov sú zvyčajne spojené so zvýšenými nákladmi. Projekt totiž musí byť vypracovaný úplne od základov podľa požiadaviek klienta, charakteru pozemku, orientácie voči svetovým stranám, susedných domov či urbanistického plánu obce. Výhodou je, že vďaka projektom na mieru môžete mať dom presne taký, ako ste si vysnívali. Či už ide o počet izieb, netypický tvar obvodových stien či strechy. Takýto jedinečný dom ponúka možnosť zapracovať do projektu aj rôzne moderné riešenia, ktorými dom odlíšite od zvyšku.

Foto: Bigstockphoto