Praktické rady, ako znížiť náklady na bývanie

Vysoký nájom, stúpajúce ceny energií, drahšia teplá voda a vysoké ceny za plyn – toto všetko aktuálne trápi majiteľov bytov v paneláku, ktorí nemajú síce žiadne starosti so zabezpečením tuhého paliva, no nič to nemení na fakte, že aj oni majú sem-tam problémy s bývaním. Najviac ich trápia neprispôsobiví susedia, nevyhovujúci správca bytového domu a hlavne vysoké ceny energií, ktoré žiaľ budú len stúpať.

Ak teda túžite znížiť náklady na bývanie, prezradíme si pár zaujímavých a pritom tak praktických rád, ktoré vám znížia náklady na bývanie.

Používajte úspornejšie žiarovky

Najmä teraz na jeseň a cez zimu, kedy sú dni výrazne kratšie a už v popoludňajších hodinách sme nútení svietiť, vám odporúčame zainvestovať do šetrnejších žiaroviek. Šetrnejšie a trvácejšie osvetlenie nájdete jedine v ponuke LED žiaroviek. Majú príjemnú svietivosť, nedráždia náš zrak a hlavne šetria energiu. Už aj správa bytových domov si uvedomila, že ak chcú uspokojiť potreby majiteľov bytov v bytových domoch, ktoré spravujú, musia nájsť riešenie, ako osvetliť tmavší priestor a zároveň myslieť na šetrenie.

Šetrite vodu

Slovensko síce patrí ku krajinám s dostatočným množstvom pitnej vody, no vo viacerých domácnostiach sa míňa nadmerné množstvo pitnej vody.
Skúste ju šetriť. Začnite tým, že riady nebudete umývať pod tečúcou vodou, ale kuchynský drez si napustíte a následne v tejto vode umyjete všetky špinavé riady. Keď odstránite všetky špiny z riadov, vodu vypustite a napustite čistú. Následne v tejto vode opláchnite všetky riady.

Šetriť vodu môžete aj tým, že sa namiesto sprchovania budete kúpať.

Ak sa budete držať týchto rád, už na ďalšom ročnom vyúčtovaní nájomného uvidíte rapídny pokles nákladov na spotrebu teplej a studenej vody.

Keď vetráte, vypnite kúrenie

Vetranie je nevyhnutná činnosť, ktorú robíme každý deň. Najmä vo vykurovacej sezóne sa dopúšťame jednej veľkej chyby, a to, že zabúdame vypínať kúrenie, keď vetráme.

Keď vetráte, vypínajte kúrenie. Ušetríte tak množstvo spotrebovanej energie a teplo tak nebude uchodiť von. Ak ešte nemáte, odporúčame vám kúpu termostatických hlavíc na radiátor.
Nekúrte príliš veľa. Tak, ako vám tenká kročajová izolácia pomôže skomfortniť bývanie a susedia vám nebudú vyklopávať na dvere kvôli tomu, že im spôsobujete veľký hluk, tak vám termostatické hlavice na radiátoroch dokážu ušetriť až 30% nákladov na kúrenie.

Kupujte energeticky úsporné spotrebiče

Sporák, práčka, mikrovlnka, chladnička, mraznička – všetky tieto spotrebiče vám odporúčame nakupovať tak, aby vám nespotrebovávali zbytočne veľké množstvo energie. Pri výbere nového spotrebiča si všímajte, či má označenie A, čo znamená energeticky úsporný spotrebič.

Najväčšiu spotrebu majú chladničky a mrazničky. Dávajte si pozor, aby ste chladničku príliš nechladili a aby sa vám v mrazničke netvorila súvislá vrstva ľadu. Konkrétne súvislá vrstva ľadu spôsobuje prudký nárast spotreby energie, tak si na to dávajte veľký pozor. Aj takéto malé chybičky by vás mohli vyjsť príliš draho.