Poťah hraje veľmi dôležitú úlohu pri výbere čalúneného sedacieho nábytku. Pri výbere poťahu platí, že by mal farebne ladiť s interiérom, byť príjemný na dotyk, pevný a odolný voči mechanickému poškodeniu. V dnešnej dobe môžete vyberať z bohatej škály materiálov, farieb a kvality. Ako sa však v tejto spleti najlepšie orientovať? My vám v tom poradíme.
Vo väčšine predajní vám pri výbere čalúnenia ponúknu látku, kožu alebo alcantaru. Jednotlivé druhy sa vyznačujú špecifickými vlastnosťami, podľa ktorých sa delia do niekoľkých kategórií a zároveň sa tým určuje aj ich kvalita. Výrobcovia majú pre zaradenie materiálu do kvalitatívnej stupnice ešte aj ďalšie merítka. Niektoré vlastnosti a pravidlá údržby sú však rovnaké.
Látkový poťah
Najväčší výber farebných odtieňov, ich kombinácií a vzorov poskytuje látkové čalúnenie. Na jeho výrobu sa používajú rôzne – najčastejšie zmesové materiály (bavlna, polyester, vlna ad.), Kvalitu okrem zloženia určuje aj typ a hustota väzby.
Farby a vzory na látke sú ovplyvňované ostatným nábytkom, veľkosťou i svetelnými podmienkami v miestnosti. Jemné vzory, svetlé a pastelové odtiene pôsobia v menších priestoroch jemnejšie a miestnosti neuberajú svetlo. Nápadné dekory naopak vyniknú vo veľkých izbách. Ak máte dostatok svetla i priestoru, nemusíte sa obávať ani tmavých odtieňov.
Látkový poťah by mal byť už na prvý pohľad pevný a odolný. Udržuje sa vysatím prachu, pri prípadnom znečistení môžete použiť bežné čistiace prostriedky. Väčšina výrobcov poskytuje na látky špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá má za úlohu chrániť látku pri prípadnom znečistení. Za všetky pripomeňme skotchgard a teflónovú úpravu. V praxi to znamená, že vyliaty nápoj sa do látky hneď nepresiakne, určitú dobu sa drží na povrchu a vy tak môžte včas znečistenie bez následkov odstrániť. V prípade, že podobnú úpravu sedacia súprava nemá, môžete špeciálnu impregnáciu s podobnými účinkami nechať aplikovať dodatočne. Protišpinovú úpravu by ste mali požadovať predovšetkým u sedacích súprav, pri ktorých je vrchný poťah prišitý napevno a nemožno ho sňať a vyprať alebo ho dať chemicky vyčistiť.
Kožený poťah
Koža má ako prírodný materiál svoje kúzlo a mnohí jej dávajú prednosť, aj keď sú na trhu aj iné ponuky, často s praktickejšími vlastnosťami. Rozdelená je do niekoľkých kvalitatívnych kategórií, ktoré sa určujú predovšetkým podľa toho, ktorá z vrstiev je spracovaná.
Platí, že horné vrstvy sú najkvalitnejšie a získavajú sa z nich veľmi jemné a mäkké kože, na ktorých je zrejmý najväčší počet prírodných defektov. Najčastejšie sa farbí do prírodných odtieňov (béžovej, hnedej, zelenej, výnimočne modrej) a ošetrujú sa anilínovým nálevom (rozdeľujeme anilínovú a poloanilínovú kožu). Sú náročné na údržbu, chúlostivé, ľahko sa zašpinia a neodporúčajú sa používať v rušnej prevádzke. Koža oddelená zo spodnej vrstvy sa radí k menej kvalitným, preto sa v konečnej fáze prefarbuje do rôznych odtieňov a ďalej ošetruje ochrannými látkami a syntetickými spojivami.
Prírodný produkt nikdy nie je úplne dokonalý (tak ako iné materiály vyrobené umelo). Koža dýcha, má na dotyk príjemnú teplotu a nesie známky prírodných defektov (jazvy, rôzna hustota vlákna atd.), ktoré jej neuberajú na kvalite, naopak pri starnutí získava materiál na cene.
Informácie o tom, akým spôsobom je koža spracovaná (vždy môže dodať predajca). Kvalita kože je veľmi dôležitá predovšetkým kvôli údržbe. Jemné kože sa udržujú iba suchou cestou (vysávaním), prípadne špeciálnymi prostriedkami odporúčanými priamo výrobcom. Kože s vyššou odolnosťou môžete očistiť aj vlhkou handričkou. Vždy by ste však mali najprv technológiu čistenia vyskúšať na menej viditeľnom mieste, aby ste poťah nezničili. Škvrny by sa mali vyčistiť okamžite, jemne – odo švu ku švu (nikdy nie lokálne). Pokiaľ je škvrna mastná, nesnažte sa ju čistiť násilne, časť tukov sa vstrebe. Niektorí výrobcovia kožu povrchovo ošetrujú proti-špinivou úpravou (skotchgard), ktorá uľahčuje údržbu.
Aby koža nestrácala na vzhľade, nemal by sedací nábytok stáť blízko tepelných zdrojov a nemalo by naň dlhú dobu pôsobiť slnečné žiarenie, inak poťah začne blednúť.
Poťah z alcantary
Tí, ktorí obdivujú pekný vzhľad semišu, ale pre jeho nepriaznivé vlastnosti si ho na sedaciu súpravu nechcú zaobstarať, môžu zvoliť poťahovú látku, ktorá mu je veľmi podobná, ale má oveľa lepšie vlastnosti. Volá sa alcantara a je vyrobená z mikrovlákien tvorených z polyesteru (67%), bavlny (10%) a polyuretánu (32%). Veľmi tenké vlákna (až 200-krát tenšie, než má vlna) dávajú tomuto materiálu výnimočnú mäkkosť, príjemný zamatový vzhľad a zaisťujú vysokú odolnosť proti opotrebovaniu (je vhodná do rušnej prevádzky). Alcantara sa vďaka technologickému spracovaniu farbí, takže v ponuke sú len jednofarebné odtiene.
Táto látka, ktorá je výsledkom vedomostí a technickej vyspelosti japonskej technológie a je praktická aj pri údržbe. Môžeme ju čistiť vodou a neutrálnym mydlom, môžete ju vyprať v automatickej práčke (v studenej vode) a po usušení upraviť jemnou kefou.
Ceny podľa materiálu
Voľba materiálu ovplyvňuje cenu výrobku. Všeobecne môžeme povedať, že v porovnaní s poťahom z alcantary či odolnejšej kože sú látkové poťahy o 30% lacnejšie. Kvalitná jemná koža je náročná na údržbu a približne o 50% drahšia.