Plastový alebo drevený záhradný nábytok?

Záhrada a terasa predstavujú v našom živote dôležité kúsky prírody, obzvlášť v meste. Bez pekného a pohodlného nábytku by siesta na slniečku v záhrade ale nebola dokonalá. A preto si v tomto článku povieme ako vybrať kvalitný záhradný nábytok zo širokej ponuky, ktorá je na trhu k dispozícii. Oplatí sa zaobstarať si lacné plastové stoličky alebo investovať do teaku, ktorý prinesie na záhradu trochu exotiky?

V prvom rade pri výbere nábytku záleží od sumy, ktorú ste ochotní za vybavenie vynaložiť. V prípade záhradného nábytku sa najmä z dlhodobého hľadiska rozhodne nevyplatí prehnaná sporivosť. Kvalitný nábytok môže totiž vydržať až desiatky rokov, a to bez nutnosti náročnejšej údržby. Pred každým dôležitým rozhodnutím je najdôležitejšie mať dostatok informácií a predstavu o kladoch i záporoch jednotlivých možností. Prinášame vám preto prehľad materiálov záhradného nábytku, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu, aj so zoznamom ich plusov a mínusov.

Plastový záhradný nábytok

Biela plastové stoličky, stoly a reklamný slnečník je už na ústupe. Napriek tomu je však plastový nábytok stále obľúbený. Veľkou výhodou plastu ako materiálu na výrobu záhradného nábytku je jeho nízka obstarávacia cena. Vďaka tej sa radí plastový záhradný nábytok medzi najpredávanejší. Plastový nábytok je navyše ľahký, skladný a ľahko prenosný. Dnes sa vďaka kvalitnejším materiálom a lepším postupom výroby v obchodoch môžete stretnúť aj s veľmi kvalitným plastovým nábytkom, ktorý vo vzhľade aj odolnosti konkuruje aj drevu. Nie je náročný ani na údržbu čistoty, stačí voda s trochou saponátu.

Plastové stoličky do záhrady

Na druhej strane musíme počítať s jeho kratšou trvanlivosťou v dôsledku nízkej odolnosti voči mechanickým vplyvom i prírodným podmienkam. Plastový nábytok sa často láme a praská, lacnejšie varianty nie sú odolné voči UV žiareniu a ich pestré farby sa na letnom slnku sa čoskoro zmenia. Plastom nesvedčí ani vlhko a mráz, preto je v záujme predĺženia ich použiteľnosti najvhodnejšie skladovať nábytok napríklad v garáži či v pivnici a na záhradku ho vysťahovať len v prípade potreby.

Drevený nábytok do záhrady

Ďalším favoritom na poli záhradného nábytku je drevo všetkých druhov. Niet divu, je to prírodniny materiál, ktorý so záhradou veľmi pekne ladí a prirodzene ju dopĺňa. Drevo je materiál príjemný na dotyk i na pohľad a jeho exotické druhy sú aj veľmi odolné. Cena dreveného nábytku sa môže pohybovať v rádoch rádoch soviek až tisícok eur v závislosti od tvrdosti a pôvodu dreva.

Drevené záhradné stoličky

Medzi lacnejšie materiály patrí smrekové drevo a borovica. Viac si treba priplatiť za dub, buk či borovicu severského pôvodu. V čom sa líšia borovica z našich lesov a jej severská sestra? Predovšetkým v odolnosti a pevnosti dreva. V severských krajinách sú borovice vystavené náročnejším klimatickým podmienkam, v ktorých je ich rast spomalený a následkom toho má ich drevo vyššiu hustotu a je pevnejšie, odolnejšie a tvrdšie.

Najkvalitnejší záhradný nábytok sa vyrába z exotických drevín. Medzi najčastejšie patrí eukalyptus, severoamerický agát a najmä stále obľúbenejšie teak. Teakové drevo sa vyznačuje extrémnou odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam. Vďaka obsahu teakového oleja a kaučuku je možné ho bez obáv ponechať na záhrade počass celej sezóny. Vietor, dážď, mráz, striedanie teplôt ani plesne a hmyz nemajú šancu.