Nezabúdajte na šatne!

Či už ste vlastníkom súkromnej posilňovne, bazénu, wellness centra v hoteli či mimo neho, veľkého závodu, či firmy, kde sa pracuje na smeny, určite ste sa už stretli s problémom šatní a ich zariadenia. Aké by malo byť hlavné kritérium pri ich zariaďovaní?

Dizajnéri často šatne obchádzajú veľkým oblúkom a podobne sa k nim správajú aj ich majitelia – na detaily sa často zabudne, alebo sa na ich dolaďovanie jednoducho pri všetko možnom nenájde čas. Pritom v niektorých zariadeniach sú šatne jednou z najdôležitejších miestností – ich vhodným zariadením a umiestnením viete podporiť produktivitu práce, potešiť zákazníkov, či urobiť skutočne dobrý (alebo naopak zlý) prvý dojem. Práve v šatni návštevníci či zamestnanci bežne strávia až štvrtinu, či dokonca tretinu času. Začína sa tam zážitok (návšteva centra) alebo pracovný deň a mnohí práve v nich nájdu chvíľu pokoja – tu sa venujeme osobnej hygiene, ale často i krátkej relaxácii, príprave na ďalšiu časť dňa, či zoznamovaniu sa s kolegami.

Pri plánovaní cieľte na toho, kto bude šatňu využívať

Vybavenie šatní je potrebné dôkladne premyslieť a naplánovať. Zamyslite sa dôkladne nad tým, kto bude šatne primárne využívať, pre koho je táto miestnosť určená. Na šatne myslite už pri plánovaní všetkých ostatných miestností, nie až na koniec.
Dvakrát merať a len raz strihať sa oplatí aj pri výbere vybavenia do vašej novej šatne. Vopred si zistite, aké hygienické predpisy musíte splniť, čo sa počtu toaliet a umývadiel týka. Tieto požiadavky sú dôležité ako pri rekonštrukcii, tak i pri príprave celkom nového projektu.

Na začiatku si presne určite, kto je cieľovým používateľom vašej šatne a či má takýto cieľový používateľ nejaké špecifické nároky – nejde o deti či seniorov? Zabezpečuje šatňa bezproblémový prístup i telesne postihnutým? Takisto premyslite, akej činnosti sa budú používatelia šatne venovať po zvyšok dňa. Idú posilňovať telo alebo sa príjemne uvoľniť? Idú ťažko pracovať?

Náš tip: Na každého človeka v šatni rátajte s požadovaným priestorom minimálne 1-2 m2. Pre istotu vždy predpokladajte, že až 50 % návštevníkov/zamestnancov sa môže v tom istom čase zdržiavať v šatni.

Zamerané na (dvojakú) bezpečnosť

Nezáleží na tom, koľko miesta na šatňu máte a koľko ľudí ju využíva, vždy by malo ísť o čisté a upratané miesto. Dokonca by malo byť čistejšie ako vaša vlastná kúpeľňa! Materiály, ktoré v šatni použijete, by mali takisto byť bezpečné a i šatňové lavice či šatňové boxy by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov – ideálne sú také, ktoré sa ľahko čistia, udržiavajú, a na ktorých nevidno opotrebovanie. Takisto si dávajte pozor na dizajnové výstrelky a nepraktické zariadenie – z nábytku by nemalo nič trčať, keďže to môže viesť k nešťastným zraneniam. Šatňové skrine by mali spoločne vyzerať ako jeden celok.

Pri premýšľaní o čistote tiež myslite na čistiace prostriedky, ktoré budete v šatniach používať. Býva s nimi často problém, pretože ich nesprávne používanie môže znižovať životnosť drahého zariadenia. Primálo čistiacich prípravkov môže znížiť hygienu, priveľa zas vyvolať zdravotné problémy. Zvážte investíciu do ekologických produktov, ktoré nespôsobujú alergické či iné reakcie.

S bezpečnosťou sa takisto spája umiestnenie elektrických zástrčiek. Netreba zabúdať na to, že elektrina a voda by mali byť vždy tak ďaleko od seba, ako sa len dá a zásuvka vo vlhkom prostredí je vždy rizikom. Ak by sa predsa len prihodilo nešťastie, zabezpečte šatne tak, aby sa vždy dala čo najrýchlejšie privolať pomoc. Myslite na to, že v šatniach sa ľudia zdržiavajú polonahí či úplne nahí a väčšinou i bosí – pomoc preto potrebujú zavolať, utekať po ňu nebudú, a ak by sa na to predsa len odhodlali, bol by to len ďalší hazard.

Náš tip: V šatniach nikdy nezabudnite na rozmerné zrkadlá, ktoré zachytia celú postavu. Používatelia šatní ich ocenia a šatni tak doprajete optické zväčšenie. Zrkadlá umiestňujte, pokiaľ je to možné, oproti oknám alebo oproti sebe.

Bezpečnosť však v šatni treba dodržiavať dvojakú – na jednej strane sa treba postarať o bezpečnosť jej používateľov, na strane druhej netreba pri výbere šatníkových skríň zabudnúť na bezpečnosť toho, čo sa do nich odloží. Bezpečnosť môžete zvýšiť použitím kvalitných zámkov a iných bezpečnostných riešení proti vypáčeniu.

Nuž a nech už vaša šatňa v konečnom štádiu vyzerá akokoľvek, malo by ísť o čistú a usporiadane pôsobiacu miestnosť. Ide napokon i o miesto krátkeho odpočinku.

Vložiť komentár