Moderné a praktické záhradné zostavy

Nájsť tú správnu zostavu záhradného nábytku nemusí byť jednoduché. Pri výbere treba dbať hlavne na to, aby bola zostava bola pohodlná, odolná, poslúžila k jedlu i odpočinku. Podľa čoho ale vyberať? Aký materiál preferovať? Aké rozmery by mal mať záhradný nábytok? Na tieto otázky a ešte aj ďalšie Vám odpovie tento článok, v ktorom si môžete prezrieť aj galériu rôznych záhradných zostáv. Od tých lacnejších až po moderné záhradné zostavy.

Pred nákupom záhradného nábytku

Ešte než sa rozhodnete pre konkrétnu záhradné zostavu, tak si skúste položiť pár otázok. Kde bude nábytok stáť? Pre koľko má byť osôb? Má slúžiť iba na stolovanie, alebo aj k odpočinku? Máte ho na zimu kam uskladniť?

Materiál zostavy

Voľba vhodného materiálu je dôležitá najmä vzhľadom na to, kam chcete nábytok umiestniť. Pre zastrešené sedenie sa hodí napríklad umelý ratan či teakové drevo. Pre otvorené priestory sú vhodnejšie skôr odolné materiály ako kov či plast.

 • Drevený záhradný nábytok
  Drevený nábytok je veľmi obľúbený, pocitovo hrejivý a tiež príjemný na pohľad i dotyk. Jeho nevýhodou je náročnejšia údržba. Najmä ak má stáť nábytok vonku na daždi, tak by mal byť nafarbený, nalakovaný či inak upravený. Pravidelne ho potom treba ošetrovať, aby vydržal čo najdlhšie.
 • Plastový záhradný nábytok
  V minulosti sa používal najmä menej kvalitný plast. Nábytok z neho bol lacný a ľahko umývateľný. Na druhú stranu tiež ľahko popraskal, nesvedčil mu mráz a farby od slniečka bledli. Dnes je takéto riešenie na ústupe. Stretnúť sa naopak môžete s tzv. masívnym plastom. Tento moderný plast je odolný, drží si farbu a nevadí mu ani zima. Na jar ho stačí opláchnuť.
 • Kovový nábytok do záhrady
  Kovový záhradný nábytok sa najčastejšie vyrába z hliníka či ocele. Hliník je ľahký, elegantný, odolný voči vplyvom počasia a hlavne nenáročný na údržbu. Nepotrebuje žiadne špeciálne nátery, pretože nehrdzavie. Naproti tomu oceľ je ťažká, a ak nemá tú správnu povrchovú úpravu, tak sa do nej ľahko púšťa hrdza.
 • Nábytok z umelého ratanu
  Ratanový nábytok je veľmi obľúbený a v ideálnom prípade veľmi trvanlivý. Vždy ale záleží na konkrétnom výrobcovi. Stretnúť sa môžete s ratanom, ktorý vydrží rok, ale aj s jeho kvalitným prevedením, ktoré bude slúžiť aj za 9 či 10 rokov. Veľkú úlohu hrá tiež materiál konštrukcie, na ktorej je ratan pripevnený. Tá býva z dreva, ocele alebo hliníka.
Lacný záhradný nábytok

Berte ohľad na počet osôb a rozmery nábytku

Najčastejšie sa záhradné zostavy vyrábajú v prevedení pre štyri, šesť či osem osôb. Tomu je prispôsobený počet stoličiek v zostave, ale aj veľkosť stola. Ak vás býva občas viac, tak dajte prednosť rozkladaciemu stolu.

Čo sa týka tvaru a rozmerov, tak obdĺžnikový stôl by mal ponúknuť aspoň 60 × 40 cm plochy pre každú osobu. Pre sedenie v štyroch teda bude treba aspoň 120 × 80 cm. Väčšia plocha samozrejme znamená viac pohodlia. Okrúhly stôl by mal mať priemer aspoň 100 cm pre štyri, 120 cm pre šesť a 150 cm pre osem osôb.

Pri kúpe sa môžte informovať, či sa dá záhradný nábytok zo zostavy dokúpiť aj samostatne. Ak sa vám napríklad rozbije jedna stolička, alebo ak budete chcieť stolovať vo vo viacerých ľuďoch, tak možnosť rozšírenia zostavy určite oceníte.

Záhradný nábytok nieje len na stolovanie

Pokiaľ chcete nábytok okrem stolovania používať aj k odpočinku, tak dajte prednosť polohovateľným kreslám alebo rovno ležadlám. Niektoré záhradné zostavy ponúknu navyše v rovnakom dizajne hojdačku alebo aj slnečník.