Milovaný aj nenávidený denim: Dajte mu doma zelenú

Vyšiel denim z módy, alebo je stále v kurze? V módnom priemysle majú jasno: Áno, ale všetko s mierou. A podobne je tomu aj v interiéri. Pohovky alebo jedálenské stoličky polstrované džínsovinou môžu pôsobiť až nevkusne, ale také dekoratívne vankúšiky, utierky alebo prehozy cez posteľ? Tie sú vrelo vítané a vyzerajú naozaj dobre. Neveríte? Poďte sa s nami presvedčiť. Aj denim môže mať u vás doma svoje miesto, a to inde ako v skrini.

Kam denim (ne)patrí

Ako sme už naznačili v úvode článku, denim čiže džínsovina by mal byť skôr doplnkom než ústredným motívom celého interiéru. Je to ako so všetkými výraznejšími vzormi a materiálmi, napríklad maskáčový vzor alebo glitrami, ktoré vyzerajú lepšie v decentnom prevedení. Ukážkovým príkladom je patchwork (stará metóda zošívania viac rôznych látok dohromady), ktorý s denimom často pracuje. Prerazil si dokonca cestu aj do sveta sedacieho nábytku. Niekomu sa také kúsky síce môžu páčiť, ale podľa mnohých dizajnérov je patchwork nábytok rovnaký prehrešok ako prísť na operu v džínsoch.

Naopak dekorácie vyrobené z džínsoviny slávia veľký úspech a sú príjemným spestrením. V kuchyni v podobe utierok a chňapiek vytvoria útulnú atmosféru. Spáľňa získa originálny vzhľad a vypadne zo stereotypu, keď posteľ vyzdobíte denimovými vankúšikmi. Na obývaciu izba sa v moci džínovinových doplnkov hodí ľahký nádych retra, ale stále bude pôsobiť moderne.

Môžete siahnuť po dekoráciách z obchodu, ale ak vás baví DIY, iste si ich zvládnete vyrobiť sami. A ak milujete trochu extravagancie, vyrobte zo starých džínsov napríklad aj vianočné ozdoby alebo obaly na kvetináče.

Denimové dekorácie
Denimové dekorácie nájdete aj v obchodoch. Tí šikovnejší si je určite zvládnu vyrobiť zo starých džínsov.

50 odtieňov denimu

Svoju túžbu po modrej môžete uspokojiť aj inak. Denim ako materiál možno nahradiť aj inak. Stačí zvoliť vhodné odtiene modrej a tie medzi sebou kombinovať. A ktoré to sú? Ako základnú farbu, ktorá bude pokrývať najväčšiu plochu, môžete zvoliť napríklad tieto odtiene: denimovo modrá, zafírovo modrá, brilantná modrá, azúrová, kobaltovo modrá alebo modrá Capri. K nim stačí primiešať prikrývky a dekoratívne vankúšiky v podobných farbách alebo siahnite po krémovej, bielej či čiernej. S takou kombináciou nebude pochýb, že vám inšpiráciou boli džínsy.

Denimová pohovka
Svoju lásku k denimu môžete premietnuť napr. do pohovky v denimovom odtieni.

Bonami tip: Spojenie tmavo modrej sedačky so svetlo modrými vankúšikmi a bielym plédom bude vyzerať famózne a nevšedne.

Kam s denimom v interiéri

U tak špecifických materiálov je potreba zamyslieť sa nad tým, do ktorých interiérov patrí a do ktorých nie. Džínsovina je vo svojej podstate (a histórii) materiál, ktorý slúžil na výrobu pracovného odevu. A preto sa k nemu tak musí aj pristupovať nehľadiac na to, ako ho módny priemysel pretvoril. Denim nepôsobí ani trochu formálne, má výraznú štruktúru a rýchlo sa ošúcha.

Rozhodne si nebude s glamour štýlom rozumieť, z ktorého dýcha blahobyt a vznešenosť. Sem skutočne patrí len trblietanie, lesk a semiš. Podobne je na tom scanda bývanie, ktorému dominujú dreviny, jednoduchosť a vzdušnosť. Naopak industriálny štýl obľubujúci v priemyselných a neopracovaných materiáloch? Tu je denim vrelo vítaný. To isté interiéry v eklektickom, vidieckom, modernom, vintage či rustikálnom štýle bývania.