Látková alebo kožená sedačka?

Zariaďujete si obývačku a rozmýšľate o novej sedacej súprave? V týchto prípadoch sa určite rozhodujete, či chcete koženú alebo látkovú sedačku? Obe riešenia majú svoje objektívne výhody a nevýhody, k tomu sa však navyše pripájajú aj subjektívne dojmy a pocity. Poďme sa teda pozrieť na základné fakty, ktoré by sme si mali pred kúpou sedačky uvedomiť.

Kožená sedacia súprava

Kožená sedacia súprava býva obvykle drahšia ako látková, a to často aj veľmi výrazne. Pre mnoho rodín teda ide o veľkú investíciu. Kožená sedacia súprava je každopádne symbolom luxusu, noblesy a pohodlia. Ale nemusíte si ju kupovať len preto, aby ste sa vytiahli pred susedmi. Kožená sedačka má aj mnoho kladných vlastností.

Asi najznámejšou je životnosť, ktorá je podstatne dlhšia ako pri textilných sedacích súpravách. Koža je veľmi pevná a vydrží naozaj veľa. Taktiež je odolná proti rôznym kvapalinám a ju niečím polejete, tak väčšinou stačí povrch utrieť handrou. Netreba zabúdať ani na to, že aj koženej sedačke by ste z času na čas mali dopriať miernu údržbu, aby stále vyzerala ako nová. Ale teraz poďme k nevýhodám. Medzi najčastejšie dôvody prečo si nevybrať koženú sedačku je fakt, že koža je pri dotyku na holé telo menej príjemná ako textilné materiály. Tiež menej saje pot, čo môže byť v lete kúsok problém (jednoducho lepí), v zime je naopak studená a na tele chladí.

Látková sedacia súprava

Oproti koženej je látková sedacia súprava na dotyk veľmi príjemná za každého obdobia i teploty a dobre saje pot. Vzhľadom k charakteru materiálu je však jej životnosť nižšia. Látka sa skôr prederie a opotrebuje, je chúlostivá na poliatie a znečistenie. Jednoduché látkové sedacie súpravy sa však dajú kúpiť v prijateľných cenách, a tak si po pár rokov môžete kúpiť súpravu novú (pričom celkové náklady môžu byť stále nižšie, ako pri kúpe luxusnej koženej sedacej súpravu).

Sedacie súpravy z alcantaru

Aby rozhodovanie nebolo také jednoduché, tak existuje ešte jedna zaujímavá alternatíva. Sú ňou netkané textílie z mikrovlákna, ktoré dobre imitujú brúsenú kožu. Hovorí sa im tiež alcantara či alcantra. Tento materiál je zaujímavý hlavne svojimi vlastnosťami. Do značnej miery je podobný koži v odolnosti voči oteru i pevnosti a tiež sa dobre čistí, pritom je však príjemný na dotyk takmer ako látka. Alcantaru si pochvaľujú najmä majitelia domácich zvierat, pretože odoláva poškriabaniu pazúrikmi a dobre sa čistí od chlpov. A to je veľké plus.

Vyberajte podľa preferencií

Výber materiálu pre vašu sedaciu súpravu však závisí hlavne na vašich osobných preferencií. Ak máte radi luxus, kvalitu a trvanlivosť, tak vám určite padne do oka koža. Ak dávate prednosť pohodlnému povaľovaniu sa a driemaniu na svojej pohovke, tak sa budete lepšie cítiť na látkovej sedacej súprave. Najlepšie by asi bolo mať obe varianty. Túto dilemu je však možné vyriešiť napríklad kúpou koženej sedačky, na ktorú príležitostne natiahnete látkovú prikrývku. Tá je na dotyk príjemná a dá sa po čase lacno vymeniť, zatiaľ čo koža zostane zachovalá. Stále však môžete zvážiť aj spomínanú alcantaru z mikrovlákna.