Čo urobiť s prázdnou záhradou? Vytvorte si vlastné jazierko!

Zima je konečne preč a nízke teploty už nebránia veľkým zásahom v záhrade. Nastáva najlepší čas, kedy si môžete vytvoriť svoje vlastné záhradné jazierko. Stačí vám na to zopár dní a dostatočné množstvo miesta. Následne sa môžete kochať pohľadom na krásne jazierko priamo vo vašej záhrade.

S čím začať?

Premýšľate, čo vylepšiť vo svojom domove alebo hľadáte tipy na zmenu záhrady? V prvom rade je potrebné vedieť, kam by ste chceli svoje jazierko umiestniť. Pôdorys svojej záhrady určite poznáte a preto si vytvorte jednoduchý náčrt jeho veľkosti a rozloženia v priestore.

Následne porozmýšľajte o tom, ako by malo vaše jazierko vyzerať, t.j. koľko materiálu budete na vybudovanie jazierka potrebovať, aké ryby plánujete chovať, aké rastliny chcete do svojho jazierka umiestniť a nakoniec, koľko vás to bude celé stáť.

Materiál a potrebné náčinie

Od veľkosť vášho jazierka sa následne bude odvíjať množstvo materiálu, ktorý budete potrebovať. Budete k tomu potrebovať jazierkovú geotextíliu, kamene a samozrejme nesmie chýbať jazierková fólia.

Na uľahčenie práce s jazierkovou geotextíliou sa odporúča uskutočniť výkop jazierka v teplejších dňoch, kedy je materiál prirodzene ohybnejší. Pre výber fólie do jazierka sa odporúča sústrediť sa na kvalitu, než na cenu.

Čo sa týka náradia, nič extra na vybudovanie jazierka potrebovať nebudete. Stačí vám k tomu pár drevených dosiek, hadica, rýľ, lopata a vodováha.

Okysličovanie a filtrovanie

Jazierko je potrebné okysličovať a filtrovať. Okysličovanie je jednoduchšie, stačí, aby ste jednoducho na niektorej strane jazierka zvolili malý spád s vodopádom, vďaka čomu sa voda bude okysličovať sama.

Filtrácia je už o niečo náročnejšia. Je potrebné vybrať si správny model podľa umiestnenia, obsahu a taktiež hĺbky jazierka. Filtrácia spolu s vhodne zvolenými vodnými rastlinami následne zabraňuje vytváraniu nepekných rias a škodlivých baktérii.

Samotné budovanie

Po plánovaní sa môžete pustiť do samotnej výstavby. V teplejších dňoch si označte pomocou stĺpikov hranice a začnite kopať. Následne použite vodováhu na prispôsobenie výšky hladiny hĺbky brehov. Pokiaľ dôjde k nerovnosti steny, vystužte ju mokrou hlinou a obaľte ňou hlavne špicaté kamene.

Vložte fóliu a geotextíliu, brehy upravte pomocou kameňov. Pri napúšťaní vody je následne potrebné dávať pozor na to, aby sa spod fólií vytlačil prebytočný vzduch. Vymodelované brehy a čerstvo napustenú vodu nechajte na niekoľko dní ustáť. Potom vám už nič nebráni v tom, aby ste nasadili prvé rastliny a vložili prvé rybky.

Na začiatku bude možné, že jazierko zo začiatku nebude vyzerať presne podľa vašich predstáv. Je potrebné chvíľu počkať, aby ryby podrástli, brehy sa usadili a rastliny vyrástli. Ak však vydržíte, dočkáte sa peknej odmeny v podobe jazierka, po ktorom hodí očko každá vaša návšteva.