Farby : Akú farbu si vybrať na maľovanie izby?

V dnešnej dobe si môžete kúpiť prakticky akúkoľvek farbu, pretože v obchode vám namiešajú farbu presne podľa vašich prianí. Veľa ľudí si však kladie otázku akú farbu vybrať napríklad do spálne, predsiene, obývačky či detskej izby. Všeobecne platí, že farba izieb alebo kombinácia farieb by mala zodpovedať účelu danej miestnosti. Rôzne farby majú rôzne účinky na našu psychiku.

Teplé farby nás povzbudzujú, sú veselé, a tak isto pôsobia na miestnosť aj na človeka. Odporúčajú sa hlavne do detských izieb, spoločenských miestností a jedální. Naopak studené farby vyhovujú všetkým, ktorí majú radi čisté prostredie. Tieto farby nabádajú človeka k pasivite, a preto sú nevhodné do škôl. Svoje využitie nájdu predovšetkým v kuchyniach a kúpeľniach.

V malých miestnostiach by ste sa mali vyhnúť tmavým odtieňom, pretože priestor opticky ešte zmenšujú. Tmavé farby by ste mali vybrať len vo veľkých priestoroch, pretože pôsobia elegantne.

Optické klamy

Rovnako ako u farube oblečenia, tak i na stenách platí, že tmavá zužuje, svetlá rozširuje. Pruhy po stenách zväčšujú a zvyšujú priestor. Tmavé farby sa hodia na optické zníženie vysokých stropov v kombinácii so svetlými stenami. V malom byte preto odporúčame tmavé podlahy a svetlé steny.

Význam farieb

  • Biela – Najčastejšie používaná farba – symbolizuje čistotu. Keď si nie ste istí, tak biela nič nepokazí. Môžete ju kombinovať so všetkými farbami.
  • Žltá – Hodí sa do pracovní a študovní (výnimkou je agresívna žltá). Podporuje schopnosť učiť sa. Inšpiruje, zlepšuje pamäť a mozgovú činnosť a podporuje aktivitu. Hodí sa aj na chodby a spoločné priestory.
  • Modrá a fialová – Prináša dobrú náladu, upokojenie, sústredenie. Povzbudzuje náš organizmus. Hodí sa do pracovní a do spální.
  • Červená – Stimuluje, podporuje smelosť v rozhodovaní. Nie je vhodná pre podráždené osoby, môže vyvolávať agresiu. Nehodí sa do detských izieb. Hodí sa len do väčších priestorov.
  • Zelená – Znamená upokojenie a nádej, navodzuje pocit bezpečia. Hodí sa do detských izieb, obývacích izieb aj spální.
  • Oranžová – Vhodná do kuchýň, obývacích miestností a jedální, podporuje chuť do jedla (ak držíte diétu, tak sa jej vyhnite). Dodáva vitalitu, pocit radosti a šťastia rovnako ako všetky teplé farby.
  • Hnedá – Prináša upokojenie. Je vhodná do spální a pracovní.

Tipy na záver

Jednofarebnú stenu môžete oživiť samolepiacimi tapetami alebo namaľovaný obrázkom. Kombinujte farby – miestnosť nemusí byť jednofarebná, ale vždy si zvoľte jednu dominantnú farbu ak nej pridávajte ďalšie.