Ako vybrať záhradný slnečník?

Pod slnečníkom je tieň a ani v tom najväčšom letnom slnku sa vďaka nemu nespálite. Podľa čoho ale vyberať? Čo od slnečníka požadovať? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, tak ste na správnom mieste, pretože my vám poradíme ako si správne vybrať slnečník do vašej záhrady.

Typ slnečníka

Najčastejšie sa slnečníkmi vyrába v dvoch prevedeniach, pričom každý typ sa hodí na trochu iné použitie.

 • Slnečník s nohou uprostred
  Vyzerá ako veľký dáždnik. Nevýhodou je, že priestor uprostred je kvôli nohe slnečníka ťažšie využiteľný.
 • Slnečník s bočnou nohou
  Niekedy sa mu tiež hovorí závesný slnečník. Dá sa využiť celá plocha, ktorú zakrýva.

Veľkosť klobúku slnečníka

Vrchnej časti slnečníka, ktorá je pretiahnutá látkou sa hovorí klobúk. Vyrába sa v najrôznejších tvaroch a veľkostiach. Rozmery vyberajte podľa toho, čo bude pod slnečníkom stáť. Napríklad si zmerajte priestor, ktorý zaberajú stôl a stoličky. Pre skutočne príjemné posedenie potom ešte na každú stranu pridajte aspoň 20-30 cm.

Použité materiály pri slnečníkoch

Pri výbere slnečníka je dôležité zohľadniť, z čoho je vyrobená tyč a aké sú vlastnosti použitej látky. Prípadne z ako ťažkého a stabilného materiálu je stojan.

 • Tyč slnečníka
  U najlacnejších modelov býva plastová. Tá sa ale môže najľahšie zlomiť. Pri drahších slnečníkoch je tyč vyrobená z dreva, ktoré je však náchylnejšie na vlhkosť. Obľúbeným materiálom je tiež kov, ktorý je pevný a udrží aj naozaj veľký slnečník.
 • Látka
  Mala by byť pevná, nekrčivá a ideálne aj nepremokavá, aby ste slnečník nemuseli skladať pri každom letnom daždi.
 • Stojan na slnečník
  Stojan by mal hlavne ponúknuť dostatočnú stabilitu. Ak je vyrobený z plastu, tak udrží skôr menšie slnečníky. Pre skutočne veľké modely je vhodnejší podstavec z betónu či liatiny. Ideálne je, aby bol stojan už pri kúpe súčasťou balenia. Môžete si tak byť istí, že do neho slnečník bude pasovať a neodnesie ho vietor.

Ovládanie slnečníka

Najčastejšie sa slnečníky ovládajú rovnakým spôsobom ako obyčajný dáždnik. Väčšie a drahšie modely často používajú kľučku alebo dokonca kombináciu kladky a ťažného lanka. Rozťahovanie aj skladanie slnečníka sa vám teda značne zjednoduší.