Ako si vybrať plastové okná?

Plastové okná sa stali fenoménom dnešnej doby. Na trhu pôsobia stovky firiem, ktoré ponúkajú plastové okná. Ako si však medzi nimi vybrať tú správnu firmu, na ktoré veci si dať pozor, prípadne ktoré veci uprednostniť? Je mnoho faktorov, ktoré Vás môžu ovplyvniť pri výbere dodávateľskej firmy. Okná prakticky dotvárajú interiér celej stavby, a preto by ste ich výber nemali podceniť. Jedná sa o dlhodobú investíciu na celé desaťročia, ktorá Vám prinesie aj veľké úspory energie, a preto berte do úvahy všetky popísané kritéria a riaďte sa nimi.

Počet komôr

Veľa firiem sa snaží na kúpu okien nalákať počtom komôr, ale väčšina ľudí vlastne ani nevie čo si pod týmto pojmom predstaviť. Rám okien teda ovplyvňuje tepelnú izoláciu, rosenie skla ale aj zvukovú izoláciu. Kvalitné okná majú samozrejme viac dutinových systémov rámu, čiže komôr. V našich podmienkach úplne postačujú 5 komorové plastové okná, zaujímavé však sú aj drevohliníkové okná s 5 komorami. Nevyhazujte peniaze za viac komorové okná, keďže rozdiely v izolácii budú len minimálne.

Plastové profily

Profily okien netvoria iba komory, ale predovšetkým materiál, z ktorých sú profily vyrobené. Pri výbere profilov dbajte na tradíciu a použité materiály pri ich výrobe. Odporúčame profily nemeckých značiek, ak chcete lacnejšie profily, tak môžete využiť aj poľské profily, ale dajte pozor na kvalitu použitého materiálu. Ak si neviete vybrať, tak dajte na radu odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s montážou plastových i drevených okien.

Profil plastového okna

Kovanie

Kovanie tvorí samotný základ okien. Práve s pomocou kovania ovládate všetky funkcie okná – otváranie, sklápanie a uzatváranie okien. Vyberajte preto vysoko kvalitné a odolné materiály, z ktorých bude kovanie vyrobené. Pamätajte aj na to, že okná sú často investíciou na celé desaťročia.

Tesnenie

V ponuke tesnenia si môžete vybrať zo širokej škály farieb a materiálov, z ktorých budú vaše okná vyrobené. Obľúbenou farbou tesnenia, ktoré zabezpečuje prechod medzi okenným rámom a sklom, je šedá farba, ktorá pôsobí pri bielych profiloch veľmi nenápadne. Dávajte pozor, aby tesnenie na vašich oknách nebolo vyrobené z gumy, ktorá veľmi rýchlo starne a málo odoláva vonkajším vplyvom a starnutiu.