Ako si správne vyberať záclony a závesy

Záclony a závesy sú stále veľmi populárnym interiérovým doplnkom. Nielenže bývanie výrazne spestria a oživia, no zároveň vylepšia akustické vlastnosti miestnosti, poslúžia ako svetelná clona a zároveň vás čiastočne ochránia pred pohľadmi ľudí z ulice. Ich výhod je mnoho, no užívať si ich dokážete jedine v tom prípade, ak si záclony a závesy správne vyberiete. Ako na to?

Moderné záclony súčasnosti

Úplným základom je voľba farby a vzorov záclon a závesov. Tie musíte prispôsobiť charakteru ostatného zariadenia, inak tieto doplnky nebudú s interiérom ladiť. Medzi záclonami sú stálou klasikou biele záclony, no vyhýbajte sa obrovským čipkám, ktoré dnes na oknách už nebudú pôsobiť atraktívne. Medzi veľmi moderné záclony patria v súčasnosti aj čisté záclony bez akéhokoľvek vzoru s jemným nádychom sivej, zlatej, smotanovej, zelenej či bordovej, ktoré je však nutné správne doladiť so závesmi.

Výber závesov prakticky bez obmedzení

Farbu a prípadne vzor závesov je ideálne skombinovať so záclonami a ostatnými textíliami v priestore, napríklad s poťahmi dekoračných vankúšikov. Vo svete závesov prakticky neexistujú žiadne obmedzenia, pretože na ich výber je nutné sa pozerať vysoko individuálne. Každému interiéru totiž svedčí niečo iné. Niektorý si doslova žiada mohutné luxusné závesy, no inému zas na doladenie jeho krásy postačia aj strohé jednofarebné závesy.

Ako si zmerať záclonu a záves tak, aby na okne vyzerali esteticky?

Obrovským problémom pri výbere záclon a závesov bývajú ideálne rozmery. Mnohé dámy totiž nevedia ako si zmerať záclonu alebo záves, ktorý potrebujú. Tieto textílie môžete zavesiť na okná buď do dĺžky tesne pod zem, alebo pod parapetnú dosku. A to cca 3 cm nad zem alebo 4 až 5 cm pod okraj parapety. Pri meraní však nezabúdajte na horné a spodné obšitie, preto si k odmeranej dĺžke pripočítajte aj rezervu aspoň 8 až 10 cm.

Pri meraní šírky je vhodné odraziť sa od šírky samotnej garniže. K tej musíte pripočítať aj riasenie, bez ktorého by záclony aj závesy vyzerali vysoko nevkusne. Vo všeobecnosti platí, že čím je väčšie riasenie, tým pôsobia tieto doplnky estetickejšie. Odporúčame vám preto kúpiť záclony v šírke minimálne dvojnásobku odmeraného rozmeru a závesy určené aj na zaťahovanie v minimálne 1,5-násobku šírky garniže. Ak ešte garnižu nemáte osadenú, nezabúdajte, že musí po stranách presahovať rozmer okna, a to aspoň o 15 až 20 cm.