Ako sa pripraviť na veľké rekonštrukcie bytu?

Akákoľvek rekonštrukcia bytu zaberie nejaký čas a ukrojí z finančného rozpočtu rodiny. Niektoré rekonštrukcie je však potrebné vykonať okamžite, pretože ohrozujú zdravie ľudí, ktorí v danej domácnosti žijú. Ako sa ale pripraviť na veľké rekonštrukcie bytu?

Rezervujte si termín v dostatočnom predstihu

Stavebných firiem je veľa, no viaceré z nich majú počas hlavnej sezóny (jar/leto) termíny rýchlo obsadené. Ak nemôžete čakať a chcete začať čím skôr na jar, obvolajte nejaké stavebné firmy vo vašom okolí a vyberte si najlepšiu stavebnú firmu, ktorú vám odporúčali aj známi. Je potrebná rezervácia termínu aspoň jeden-dva mesiace dopredu. Môže sa vám stať, že nezoženiete žiadnu. Ak preto dlhodobo plánujete napríklad výmenu umakartového jadra alebo montáž sadrokartónu, dohadujte si termín v dostatočnom predstihu.

Zistite si, čo všetko si máte zabezpečiť

Ak už budete mať dohodnutý termín a robotníci zo stavebnej firmy vám prídu pomerať priestory, zistite si, čo všetko si máte zabezpečiť sami a čo naopak zabezpečí firma. Pre vás by bolo najvýhodnejšie, keby si firma doniesla všetok potrebný materiál. Väčšina stavebných firiem má uzatvorené zmluvy s obchodmi, ktoré predávajú stavebný materiál. Stavebné firmy sú väčší odberatelia, preto majú aj nejaké zľavy. Najlepšie by bolo, keby ostalo na vašich pleciach len vypratanie miestnosti a prekrytie nábytku, ktorý v miestnosti ostáva. Najmä ak sa chystáte prerábať obývačku, určite by ste nechceli, aby vám stavebný materiál znehodnotil poťah luxusnej účkovej sedačky, ktorú máte v obývačke.

Je potrebné byť pri rekonštrukcii?

Pri väčšine rekonštrukcií nebudete musieť byť neustále. Stačí dať firme kľúče od nehnuteľnosti, aby si mohli robiť svoju prácu a vás tak nezaťažovali. Ešte pred dohodnutím termínu začatia rekonštrukcie bytu sa poinformujte, či musíte byť prítomný, alebo nie. Nezabúdajte, že aj v zamestnaní si musíte nahlásiť dovolenku.

Ak sa budete držať týchto rád, rekonštrukcia bytu sa neskomplikuje a vy sa tak budete môcť tešiť z modernizácie vášho domova.